Atatürk Milliyetçiliğinde Milli Birlik ve Beraberliği Güçlendiren Unsurlar Nelerdir

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Milli Birlik ve Beraberliği Güçlendiren Unsurlar Nelerdir

  Milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında, milli eğitimin önemi çok büyüktür. Bunu sağlamak için ilk gerçekleştirilen, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kabul edilmesi olmuştur. Atatürk, milliyetçiliğin başlıca unsurlarından saydığı birlik ve beraberliğin sağlanmasında milli eğitimin önemini şöyle vurgulamaktadır: “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir”(1)

  Milli birliği güçlendiren diğer bir unsur da milli kültürdür. Milli kültür, bir milletin sahip olduğu maddi ve manevi değerlerden oluşan bir bütündür. Milli kültürün temelleri de milli tarihtedir. Ortak yaşanmış bir tarih milli birlik ve beraberliğin en önemli güç kaynağıdır. Tarih ve ülkü birliği milletimiz için vazgeçilmez unsurlardandır. Milliyetçilik, halkımızı ortak kültürel amaçlar etrafında toplamış; milli bir dayanışma ve ülkü birliği meydana getirmiştir.

  Dil birliği, bir milletin oluşmasında ve kaynaşmasında olduğu gibi milli birliğin kurulmasında ve güçlenmesinde de en önemli etkendir. Bir milletin varlığını ve bütünlüğünü korumasında en büyük güvencesi dil birliğidir. Dilimizi en değerli varlığımız olarak benimsemek, geliştirmek milli duyguları güçlendirmede son derece önemlidir. Tarih ve dil birliği milli kültürü geliştirir.

  Türk milleti, Kurtuluş Savaşı’nda milli birlikle, tüm zorlukları aşıp Misak-ı Milli’yi gerçekleştirdi. Misak-ı Milli ile Türk milleti belli bir vatan kavramına ulaştı. Misak-ı Milli’nin günümüzdeki anlamı ve ruhu, her türlü bölücülüğe ve bölgeciliğe karşı olmak, milli birlik ve beraberlik içinde ülkemizin sorunlarını çözmek demektir.

  Milli birlik ve beraberlik, Türklük bilinci ve ortak manevi değerlerle de güçlenir. Türklük bilinci ve manevi değerler, insanları birbirlerine yaklaştırır. Tasada ve kıvançta ortak ve bölünmez bir bütün haline getirir.

  (1) Atatürkçülük, Atatürkçü Düşünce Sistemi, (3. Kitap), İstanbul, 1997, s. 162