Atatürk Saat Kaçta Öldü

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Atatürk Saat Kaçta Vefat Etmiştir

  Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü 10 Kasım 1938′de gerçekleşmiştir.Beyin ölümü ise 10 Kasım Perşembe günü saat 09:05′de gerçekleşmiştir.

  Ölüm nedeni hakkında bir çok hastalık iddiası ortaya atılmıştır. Genel görüş karaciğer rahatsızlığıdır.1937 yılından itibaren sağlık sorunları başlayan Atatürk’ün 1938 yılının başlarından itibaren durumu kötüleşmeye başlamıştı.Sürekli iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başlayan Atatürk’ün vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana geliyor ve burun kanamaları güçlükle önleniyordu.

  Hastalık gitgide ilerlemekteydi. Atatürk’ün karnında yeniden su toplanmıştı. Ekim ayında yapılan bir işlemle bu su da alındı.İşlemin ardından 16 Ekim1938 günü öğleden sonra Atatürk ağır bir komaya girdi. Hükümet, ulusu Atatürk’ün sağlık durumundan haberdar etmek için 17 Ekim 1938′den itibarenAnadolu Ajansı aracılığı ile resmi tebliğler yayınlamaya başladı. Atatürk girdiği komadan 21 Ekim günü çıktı. Çok istemesine rağmen sağlık durumu elvermediği için 29 Ekim 1938 günü Ankara’da cumhuriyetin onbeşinci yıldönümü kutlamalarına katılamadı. Bayram nedeniyle Ankara’da düzenlenen törenlerde Türk Ordusu’na hitaben yazdığı bayram konuşmasını Başbakan Celâl Bayar okudu. Atatürk’ün hastalığı ve Dolmabahçe Sarayı’ndan çıkamayışı bayrama hüzün düşürdü.29 Ekim akşamı Ankara’dan dönen Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken Atatürk’e büyük sevgi gösterilerinde bulundular. Atatürk’ün TBMM beşinci dönem dördüncü yasama yılını açış konuşmasını da 1 Kasım 1938′de Başbakan Celâl Bayar okudu.