Atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili bir kompozisyon

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon çalışması

  Mustafa Kemal Atatürk'e göre, çocuklar, geleceğin mimarıdır. Geleceği imar edecek, düzenleyecek olan onlardır. Bu nedenle bu mimar adaylarını eğitmek, yetiştirmek en önemli meseledir.Atatürk, yaşamının her döneminde çocuklara büyük bir sevgi duymuş, onlarla ilgilenmiş, onlara güzel, huzurlu ve emniyetli bir ülke bırakmak için çok emek sarf etmiştir.

  Türkiye Büyük Millet Meclisini açmış ve bu güzel, değerli günü, dünyanın tüm çocukları için bayram ilan etmiş, böylece onlara olan sevgisini ve onlara verdiği değeri bir kez daha ispatlamıştır.

  Atatürk, çocuklara nasıl bir eğitim verilirse verilsin, onlara aşılanması gereken bazı değerlerin olduğunu vurgulamıştır. Ona göre bir çocuğa mutlaka millet sevgisi, ulusal egemenlik, bağımsızlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti sevgisi ve saygısı aşılanmalıdır. O, öğretimden çok eğitime önem vermiş, ahlakı her şeyden üstün görmüştür.

  Atatürk'ün çocuk sevgisi hem barış hem de savaş döneminde devam etmiştir. Savaşların en yoğun olduğu dönemlerde bile, o sürekli çocuklarla ilgilenmiş, okulları gezmiş, onları motive edecek sözler söylemiştir. Onlara seslenirken bile, ''küçük beyler, küçük hanımlar'' ifadesini kullanmış, çocukların kendini değerli ve önemli hissetmesini sağlamıştır.

  Mustafa Kemal, sadece kendi milletinin çocuklarına değer vermemiş, tüm dünya çocuklarını önemsemiştir. Zaten bu yüzdendir ki 23 Nisan gününü millet, dil, din, renk ayrımı yapmadan tüm çocuklara armağan etmiştir. Bize düşen ise, onun geride bıraktıklarını en güzel şekilde yaşamak ve yaşatmaktır.