Atatürkçülüğün Türk toplumu için önemi hakkında araştırma yapınız

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Deniz tarafından 4 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Atatürkçülüğün Türk toplumu için önemi nedir

  Atatürkçülük: Devlet hayatını ve toplumun fikir hayatını kapsar. Milletin bugün ve gelecekte bağımsızlığını, huzur ve refah içinde olmasını amaçlar. Millet egemenliği esasına dayanır. Milli birlik ve bütünlüğe önem verir.
  Yurtta ve dünyada barışın korunmasını amaçlar. Millete ve insanlığa hizmet etmeyi en büyük mutluluk sayar.

  Atatürkçülük; akıl ve bilimin önderliğine, yol göstericiliğine inanan bu inançla, padişah egemenliğini “ulus egemenliğine”, dogmatik-kapıkulu, bağnaz bir ümmet-cemaat toplumu “ulusa” padişahın emir kulunu “özgür birey ve yurttaşa”, teokratik-monarşik devleti” laik demokratik-çağdaş cumhuriyete” yöneltip dönüştürmek demektir. Atatürkçüğün kişi ve millet olarak benimsenmesi mevcut ve gelecekteki saptırıcı ve tutucu cereyanlara karşı koruması Türk Devletinin gelişmesinin, güçlenmesinin ve parlak geleceğinin güvencesidir.

  Atatürkçü düşünce, akim ve bilimin ışığında bugünün olduğu kadar geleceğin de gereklerine yanıt verdiği, kendisini sürekli yenileyen çağdaş bir görüşü simgelediği içindir ki, zamanın akışı içinde her cumhuriyet kuşağının kaçınılmaz yaşam görüşü, vazgeçilmez yaşam biçimi olarak değerini daima koruyacaktır.

  Çünkü zamanın gereklerine uymak, her çağda çağdaş kalabilmek Atatürkçülüğün amacıdır.

  Atatürkçülüğün kişi ve millet olarak benimsenmesi,tanıtılması, sevdirilmesi mevcut ve gelecekteki saptırıcı ve tutucu cereyanlara karşı korunması; Türk Devletinin Gelişmesinin, Güçlenmesinin ve Parlak geleceğinin güvencesidir.

  Atatürkçülük bir bütündür. Atatürk ilke ve inkılâpları ayrı ayrı değerlendirilemez. Onları, bir bütünü oluşturan unsurlar olarak anlamak ve değerlendirmek gerekir. Atatürk ilkelerinin ve inkılâplarının, Atatürkçülükte birbirinden daha az önemli olması diye bir şey düşünülemez.