Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Atatürkün bilimle ilgili söylediği sözler

  ATATÜRK'ÜN BİLİM ÜZERİNE SÖZLERi

  Atatürkün bilime verdiği önem ile ilgili sözler

  ''İNSANLARIN HAYATINA, FAALİYETİNE HAKİM OLAN KUVVET YARATMA VE İCAT KABİLİYETİDİR''
  M. Kemal Ataturk​


  Atatürk, Cumhuriyet öncesi geri kalmisligin nedeninin bilim ve teknolojiden ayrilmak oldugunu saptamis ve bu nedenle uygar, çagdas ve kalkinmis bir ulus olabilmek için bilim yolundan ayrilinmamasini Bursa’da öğretmenlere karşı yaptigi bir konusmada şöyle belirtmistir:


  “Hanimlar, Beyler; memleketinizin en mamur, en latif, en güzel yerlerini üç buçuk sene kirli ayaklariyla çigneyen düsmani maglup eden zaferin sirri nerededir, bilir misiniz? Ordularin sevk ve idaresinde ilim ve fen düsturlarini (kurallarini) rehber ittihaz (kabul) etmektir.” diyerek bilim ve teknolojinin önemini vurgulamistir  “Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmus ve kaliplasmis kural birakmiyorum. Benim manevi mirasim ilim ve akildir. Benden sonrakiler, bizim asmak zorunda oldugumuz çetin ve köklü zorluklar karsisinda, belki gayelere tamamen eremedigimizi, fakat asla taviz vermedigimizi, akil ve ilmi rehber edindigimizi tasdik edeceklerdir. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumlarin, kisilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayislari bile degisiyor. Böyle bir dünyada, asla degismeyecek hükümler getirdigini iddia etmek, aklin ve ilmin gelisimini inkar etmek olur. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve basarmaya çalistiklarim ortadadir. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akil ve ilmin rehberligini kabul ederlerse, manevi mirasçilarim olurlar''  Atatürk'ün Yurtdışına eğitime giden ögrencilere gönderdiği telgraf:

  ''SİZLERİ BİRER KIVILCIM OLARAK GÖNDERİYORUM ALEVLER OLARAK DÖNMELİSİNİZ''

  Kaynak: Mustafa Kemal Ataturk Bilim ve Universite
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Aralık 2014
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri

  Bilim, gerçeği bilmektir.

  Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

  Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

  Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.


  Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyalhayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

  Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)


  İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.  Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )


  İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir. 1930


  Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.


  Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.


  Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.


  Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.  İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır.  Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez!

  Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin, varlık içinde yaşasın diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de, bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı, akıllı insanlara vermiştir. (1923)


  Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.
  Mustafa Kemal Atatürk​
   
 3. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  1)Atatürk’ün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri:

  2)İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır.

  3)Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.

  4)Milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur.

  5)Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

  6)İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanayi nerede varsa, gidip öğrenmeye mecburuz.

  7)Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkûmdur.

  8)İlim tercüme ile olmaz, inceleme ile olur.

  9)Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.

  10)İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunluluğudur.

  11)İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir.

  12 )Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir.

  13)Başarılı olmak için aydın sınıfla halkın zihniyet ve hedefi arasında doğal bir uyum sağlamak lazımdır. Yani aydın sınıfın halka telkin edeceği idealler, halkın ruh ve vicdanından alınmış olmalıdır.

  14)Halka yaklaşmak ve halkla kaynaşmak daha çok aydınlara yöneltilen bir vazifedir. Gençlerimiz ve aydınlarımız niçin yürüdüklerini ve ne yapacaklarını önce kendi beyinlerinde iyice kararlaştırmalı, onları halk tarafından iyice benimsenip kabul edilebilecek bir hale getirmeli, onları ancak ondan sonra ortaya atmalıdır.

  15)Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız. Aksine yükselmiş, ilerlemiş medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

  16)Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.
   
 4. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  bğendim
   
 5. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  ben aslında bependim ama aradığım sözü bulamadım:)
   
 6. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  güzel ve süperrrrrrrrrrrr
   
 7. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  kısa yazın
   
 8. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  biraz kısa yazın abisi
   
 9. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  güzel ama kısa diyorlar ama uzun
   
 10. Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri kısa

  biraz daha kısa olsa iyi olurdu ama thanks
   
 11. çok uzun beee ben bukadar bunu yazmam yaaa
   
 12. ödevi bırakın minecraft hexxit oynayın:);):cool::p:D:rolleyes:
   
 13. ya bu ne kısa dedik kısaaaaaaaaaaa siz yazmışşınız destan :D
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Ekim 2014
 14. İyi ki kısaymış beğenmedim işime yaramadı tarz değilsiniz.
   
 15. TEŞEKKÜRLER :)
   
 16. uzun diyosunuz ama sadece kırmızı olanı yazılcaktı:):)
   
 17. :):)ZEYNEPP'E KATILIYORUM :):):):):):)
   
 18. çok teşekkür ederim
   
 19. çok işime yaradı sağol webokur
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Kasım 2014
 20. yok

  yok

  maşallah çok kısaymış zeynepe katılıyorum ve destan değil 1 satır söz istiyoruzzzzzzzzz