Atatürk'ün Dil Alanında Yaptığı Yenilikler Nelerdir

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Atatürk'ün Dil Alanında Yaptığı Çalışmalar

  Atatürk, Türk diline tutkun ve vurgundu. En çok üzerinde durduğu en çok kafa yorduğu konu bu olmuştur.

  Atatürk, dil bağımsızlığını, siyasal bağımsızlığın bir parçası saymış, bunun için dil işine, devlet işleri arasında önemli bir yer vermiştir. “Türk dilinin kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için tüm devlet örgütlerinin dikkatli ve ilgili olmasını” istemiş, resmi organları halk ağzından sözcük derlemekle görevlendirmiş, kendisi de sözcük ve terimler yaratmıştır. Sözgelimi açı, uzay, gerekçe, kesit, konum, üçgen, dikey, dörtgen, artı, eksi, çap, eşit, çarpı, bölü, oran Atatürk’ün dilimize armağan ettiği sözcüklerin bir kaçıdır. Atatürk, orta öğretimde Türkçe terimlerle ders yapılmasını buyurmuştur.

  Öz diline böylesine gönül veren Atatürk, bu çaba sonsuza kadar sürdürülsün diye, servetinin yarısı Türk Dil Kurumu’na bırakmıştır.

  Atatürk, zaman zaman söylediği sözlerle milli bir ülkü olarak Dil İnkılabı ilkesini gönüllerde sürekli uyanık tutmuştur. Atatürk’ün dil üzerine söylediği sözlerden bazıları şöyledir:

  “Milli duygu ile dil arasında bağ çok güçlüdür. Dilin milli ve zengin olması, milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir.”

  “Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil, bilinçle işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını koorumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı dillerin boyundurluğundan kurtarmalıdır.”

  Dil inkılabının amacı, Türk dilinin kısırlaştırılması değil, genişletilmesidir.