Atatürkün Eğitim Hayatı İle İlgili Anıları

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İlköğretimini bitirdikten sonra Selanik Askeri Rüştiyesi'ne girdi. Atatürk burada, zekası ve yeteneği ile kısa sürede öğretmenlerin dikkatini çekti. Birgün matematik öğretmeni ona şöyle dedi: ''Senin de adın Mustafa, benim de öyle. Bu şekilde olmayacak. Aramızda bir fark bulunmalı. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.'' demiştir ve o günden sonra da herkes ona ''Mustafa Kemal'' demiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk, Askeri Rüştiye'den sonra Manastır Askeri İdadisine devam etmiştir.. Burasını başarı ile bitirdikten sonra İstanbul'da Harp Okuluna, daha sonra da Harp Akademisine girmiştir. Bu okullarda da başarılı olan Mustafa Kemal, kurmay yüzbaşı olarak orduya katılmıştır.

  Atatürkün Eğitim Hayatı İle İlgili Diğer Bir Anısı şöyle:

  Mustafa Kemal dördüncü sınıfa giderken, beden eğitimi dersinde öğretmen koşu yarışması düzenledi. Okulun etrafında iki tur atılacak ve birinci olan öğrenci okul çapında yapılacak koşuda sınıfını temsil edecekti. İlk turu önde bitiren Mustafa Kemal ikinci turun ortalarında bitiş çizgisine doğru güçlü adımlarla koşarken, biraz ilerde uçamayan bir yavru kuşun peşinden koşan siyah, kocaman bir kediyi fark eder. Mustafa yön değiştirip hızla koşarak yavru kuşu kedinin pençesinden kurtardı Yavru kuşu severek ve yürüyerek yarışı en sonda tamamlamasına karşın, olayı öğrenen öğretmeninden yavru kuşu kurtardığı için aferin alan Mustafa, yarışı birinci bitiren arkadaşının:- Hayır, ben birinci değilim Yarışın birincisi Mustafadır O benden daha hızlı, sınıfımızı benden daha iyi temsil eder demesi üzerine öğretmeni tarafından birinci gelmiş sayıldı On beş gün sonra yapılan koşuda okul şampiyonu olan Mustafa, derslerindeki başarıyı koşuda da gösterecek ve Selanik Şampiyonu olarak bir kupa alacaktı...
   
 2. Cevap: Atatürkün Eğitim Hayatı İle İlgili Anıları

  mütiş anılar var ama çok mütiş değil
   
 3. Cevap: Atatürkün Eğitim Hayatı İle İlgili Anıları

  fenna değil ama kötü demiyorum güzelde demiyorum fena değil diyorum
   
 4. Cevap: Atatürkün Eğitim Hayatı İle İlgili Anıları

  mütiş bir anı var ama fazla mütiş anılar yok