Atatürk'ün Geometri Kitabı Hakkında Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Atatürk'ün Geometri Kitabı

  Atatürk Türk milletine her alanda yenilik ve çağdaşlığın yolunu açarken, bilimsel anlamda da oldukça faydalı bir çalışmaya imza atmıştır. Atatürk’ün 1936-1937 yıllarında yazdığı 44 sayfalık geometri kitabı sayesinde bugün geometri terimleri en kolay ve anlaşılır şekilde yazılıp okunmaktadır. Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda kendi el yazısı ile yazmış olduğu geometri kitabında matematiksel bir çok terim geliştirilerek, anlaşılması oldukça güç olan Osmanlıca terimlerin ezberlenme ve öğrenme güçlüğüne son verilmiştir. Birçok terimi anlaşılır hale getiren Atatürk’ün geometriye katkıları oldukça büyük olmuştur.

  Atatürk’ün yazdığı geometri kitabı, 1937 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazar adı belirtilmeden yayımlanmıştır. Aynı yıl Atatürk, Türk Dil Kurumu’nun daha önce kullanılmakta olan ve çeşitli bilim dallarına ait terimleri Türkçe terimler ile yeniden düzenleyerek Türk dilini yabancı dillerin etkisinden kurtarma çalışmalarına başladığını ilan eder. Böylelikle okullarda eğitim Türkçe terimlerle basılmış olan kitaplarla başlar ve Türk kültür hayatında önemli bir adım atılmış olur.

  İkinci baskısı 1971 yılında Türk Dil Kurumu tarafından çıkarılmış olan kitaptaki bir çok terim bizzat Atatürk tarafından türetilmiştir. Atatürk’ün geometriye verdiği önem ve geometri alanında yaptığı çalışmalar bilim adına yapılmış önemli çalışmalardır. Atatürk’ün kendisinin türettiği matematik terimleri ve yaptığı geometri tanımlarının büyük bir bölümü bugüne değin değişmeksizin kullanıla gelmiştir. Sadece birkaç terim sonradan küçük ölçüde değiştirilmiştir.

  Atatürk tarafından matematik ve geometri alanında değiştirilen Osmanlıca kelimelerin Türkçe karşılıkları

  Osmanlıcası – Atatürk’ün önerdiği

  Bu’ud - boyut

  amûd - dikey

  dılı - kenar

  faraziye - varsayı

  hat - çizgi

  hattı munassıf - açıortay

  hattı mail - eğik

  kutur - çap

  kavis - yay

  kaaide - taban

  kaim zaviyeli müselles - dikey üçgen

  mekan - uzay

  muhit-i daire - çember

  mümâs - teğet

  mustatîl - dikdörtgen

  muhammes - beşgen

  mecmû - toplam

  mesâha-i sathiyye - alan

  mahrut - koni

  müselles-i mütesâviyü’l-adlâ’ - eşkenar üçgen

  müselles-i mütesâviyü’ssâkeyn - ikizkenar üçgen

  murabba - kare

  mümaselet - imsiy

  müştak - türev

  müsavi - eşit

  muvazi - paralel-koşut

  menşur - pürüzma

  mukavves - eğri

  muhit - çevre

  nisbet - oran

  nısf-ı kutur - yarıçap

  re’s - köşe

  re’sen mütekabil zâviyeler - ters açılar

  satıh - yüzey

  seviye - düzey

  şâkulî - düşey

  şibh-i münharif - yamuk

  tenasüb - orantı

  tamamlıyan zaviye - tümey açı

  umumi totale - ökül küre - yüre

  ufkî - yatay

  va’zîyet - konum

  veter - kiriş

  zâviye - açı

  zâviyetan’ı mütabâdiletân-ı dâhiletan - iç ters açılar

  zâviyetân-ı mütevâfıkatân - yöndeş açılar

  zaviyei hadde - dar açı

  Atatürk’ün önermiş olduğu kelimelerden sadece “varsayı, pürüzma, dikey üçgen, dikey açı, tümey açı, imsiy, ökül, yüre” terimleri yerine, “varsayım, prizma, dik üçgen, dik açı, tümler açı, benzerlik, tüm-bütün, küre” terimleri kullanılmaktadır.

  Atatürk’ün geometri kitabı hakkında kısa bilgi

  Atatürk yazdığı geometri kitabı ile anlaşılması zor olan Osmanlıca terimler yerine Türkçe terimler kullanarak Türk dilini yabancı kelimelerin etkisinden kurtarmış hem de bilimsel anlamda büyük bir çalışmaya imza atmıştır. Atatürk’ün yazdığı geometri kitabının adı: “Geometri” dir. Kitap 3. Türk Kurultayı’ndan hemen sonra yazılmıştır. Atatürk tarafından 1936-1937 yıllarında Dolmabahçe Sarayı’nda kendi el yazısı ile yazdığı 44 sayfalık bir kitaptır.

  Atatürk’ün geometri kitabını yazmasındaki sebep, Türkçe’yi yabancı kelimelerden arındırarak anlaşılır bir hale getirmektir.