Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Atatürkün İnsan Hak Ve Hürriyetlerine Verdiği Önem Kısa Özeti

  Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı temel esaslardan biri de, insan sevgisini ön planda tutmasıdır. Ancak bu sevgi, sadece kendi milletini sevmeyi değil, tüm insanları sevmeyi ve saygı duymayı esas alır.

  Atatürk, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayış ve sürekli barışın kurulması için çalışmalarını olağanüstü bir gayretle yapmış, tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğmasını sağlamış, eylemlerini her zaman barış ve insan haklarına saygı yönünden yapmıştır.

  Atatürk cumhuriyeti kurarken temel hedef insanların eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını amaçlamıştır. Birçok sözünde de bunu vurgulamıştır. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyerek devletin yönetim hakkını millete vermiştir

  Acı işgal günlerinde, önemli devlet adamlarının da hazır bulundukları toplantıda herkes, Türkiye'nin düştüğü acıklı duruma bir çare arıyor Amerikan, İngiliz koruyuculuğundan söz ediliyor Bir ara Mustafa Kemal Paşa'ya da ne düşündüğünü sordular Atatürk, şu kısa cevabı verdi:

  "Efendiler, hepiniz konuştunuz, isteklerinizi beyan ettiniz ve birbirinize sordunuz, hepinizi dinledik Fakat Anadolu'ya bir şey sordunuz mu, Anadolu'yu dinlediniz mi?

  Ona da soralım, bir de onu dinleyelim efendiler!"
   
 2. BEN HER ŞEYE BAYILDIM.KİM YAZDIYSA ELLERİNE SAĞLIK.HERKESE ÖNERİRİM.ASLINDA LAFIN KISASI ÖDEVİM DE DOĞRU ÇIKTI.:):):):):):):):):)
   
 3. Çok güzel
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Şubat 2015
 4. rty

  rty

  teşekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Mart 2015
 5. çok teşekürler çok güzel bir site:)
   
 6. ÇOKK güzel çok yardımcı oldu hepinize çok tesekur ediyorum. :);):):D:p
   
 7. Harika çok yardımcı oldunuz tesekkürler:rolleyes::):)
   
 8. ggg

  ggg

  güzelllllll:D:);):cool::p:rolleyes: