Atatürk'ün Milliyetçilikle ilgili sözleri

Konusu 'Karışık Sözler' forumundadır ve Mira tarafından 3 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Atatürk'ün Milliyetçilikle ilgili söylediği sözler

  Büyük ve tarihi olayları ancak büyük milletler yaşayabilir.

  Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir nitelik alır.

  Felaketler insanları, zeki milletleri daima azimli ve yeni hamlelere sev keder.

  Bir millete hizmet eden onun efendisi olur.

  Milliyetin çok bariz vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan herşeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.

  Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  Türk milleti kendisi için, kendi geleceği ve kurtuluşu için çalışan kimseleri ve kurullan zorluk karşısında bırakmayacak kadar yüksek vatanseverlik ve yüksek onur duygusuyla doludur.

  Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin sınırı yoktur. İşte parola budur.

  Bu millet, tarihini iftiharla doldurmuş bir millettir. Türk milletinin geleceği, bugünkü evlatlarının doğru görüşü, yorulmak bilmez çalışkanlığı ile büyük ve parlak olacaktır.

  Memleketin fikrî ve ekonomik gelişmede yüksek ilerleme sahası olmasına çalışmak idealimizdir. Fakat bu gelişmenin medenî ve millî sınırlar haricinde cereyan almasını prensiplerimize uygun bulamayız.

  Milletimizin saf karakteri yetenekle doludur. Ancak bu doğuştan gelen yeteneği geliştirebilecek metodlarla donanmış vatandaşlar lazımdır.

  Türk milliyetçiliği ilerleme ve gelişme yolunda ve beynelmilel temas ve münasebetlerde bütün muasır milletlere muvazi ve onlarla bir ahenkte yürümekle beraber Türk içtimaî heyetinin hususî seciyelerini ve başlı başına müstakil hüviyetini mahfuz tutmaktır.

  Kurtulmak ve yaşamak için çalışan, çalışmak zorunda olan bir halkız. Bundan dolayı her birimizin hakkı vardır, yetkisi vardır. Fakat çalışmak sayesinde bir hakkı kazanırız. Yoksa arka üstü yatmak ve ömrünü çalışmadan geçirmek isteyen insanların bizim toplumumuzda yeri yoktur, hakkı yoktur.

  atatürk-sözleri-.jpg