Atatürkün Türk Diline Verdiği Önemi Gösteren Kanıtlar

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Lavinia tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Atatürkün Türk Diline Verdiği Önemi Gösteren Kanıtlar nelerdir

  Mustafa Kemal Atatürk, Türk diline büyük önem veriyordu. Bu nedenle Türk dilinin korunması çabalarına büyük destek vermiştir. Atamızın Türk diline vermiş olduğu önemi sözlerine bakarak da anlayabiliriz.
  "Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil bilinçle işlensin."

  "Türk milletinin dili Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır."

  "Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir."

  Mustafa Kemal Atatürk, Türk dilinin gelişmesi için yapığı çalışmalar; Yeni Türk Alfabesi'nin ortaya çıkarılması, kullanıma başlanması ve Türk Dil Kurumu'nun kurulmasıdır. Yeni Türk Alfabesi'nin yani günümüz Türkiye Türkçesi için talimat vermiş ve Harf İnkılabı yapılmıştır. Bir diğer önemli çalışma ise Türk Dil Kurumu'nun kurulmasıdır. Bu kurumla beraber Türk dilinin tarihi geçmişi ve Türk dilinin milli kültürüne kazandırmıştır.

  Atatürk ayrıca Güneş Dil Teorisi ile ilgili çalışmalar da yapmış ve benimsemiştir.