Atomlar Nerelerde Bulunur

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Atomların bulunduğu yerler Atomlar Nerelerde Bulunur hangi atom nerede bulunur?

  Atomlar bilinen evrendeki tüm maddenin kimyasal ve fiziksel niceliklerini taşıyan en küçük yapıtaşıdır. Yunancada bölünemez anlamına gelen ATOM, atomustan türemiştir. Atomus kelimesini ortaya atan ilk kişi M.Ö. 440'lı yıllarda yaşamış Demokritos'tur.
  Atomun gözle görülmesi imkânsızdır, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu ile yani (atomik kuvvet mikroskobuyla incelenebilir.

  Atom kelimesi her ne kadar “daha küçük parçacıklara bölünemeyen” gibi bir anlamı olsa da, çağdaş bilimde atom “atomaltı parçacıkların birleşimi” olarak tanımlanmaktadır. Atomdaki 3 temel parçacık elektron, proton ve nötrondur. Tüm elementlerin atomlarında bu üç parçacık mutlaka bulunur; istisna olarakı hidrojen-1 atomudur ki bu atomda nötron yok. Ayrıca herhangi bir hidrojen katyonunun elektronu da yoktur. Bu nedenle hidrojen-1 atomunun katyonuna proton da denilir.

  Her bir atomda, çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır. Çekirdek de pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşmaktadır. Atomdaki proton sayısı elektron sayısına eşit olduğunda atom elektriksel olarak yüksüzdür. Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak isimlendirilir. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve atomlarla etkileşime girmektedirler.