B Vitamini Eksikliği Nelerdir

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  B Vitamini Eksikliği Nedir

  Savunma sistemini güçlendirici etkisi olan B vitaminlerinin eksikliği sağlık için risk oluşturur. B grubu vitaminler uygun ölçülerde birlikte kullanılması gerekir. Vücutta depolanmadığından bu vitaminin günlük olarak karşılanması lazımdır. Özellikle alkol kullanımı B vitamini eksikliğinin oluşmasına neden olur.
  B Vitamini Eksikliği Belirtileri

  B1 eksikliği : B1 eksikliğinin en önemli sebebi alkol alımıdır. B1 eksikliğinde enerji kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, sinirlilik, unutkanlık, kabızlık, sindirim sisteminde sorunlar kilo kaybı görülür. Yüksek oranda eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

  B2 eksikliği : Dil ve dudakta görülen iltihab ve ağızla ilgili sorunlar, göz bozuklukları, dermatit, saç dökülmesi, sindirim sorunları.

  B3 eksikliği : Pellegra hastalığına neden olur. Yorgunluk, hafıza sorunları, uykusuzluk, iştahsızlık, sinirlilik, başağrıları görülür.

  B5 vitamini eksikliği : Başağrısı, yorgunluk, bulantı,

  B6 eksikliği : Uyku proplemleri, deri sorunları, kansızlık, bulantı, kusma, iştah kaybı, hafızanın zayıflaması.

  Biyotin eksikliği : Depresyon, yorgunluk, kansızlık, saç dökülmesi, uyku sorunları, bulantı, iştahsızlık.

  Folik Asit eksikliği : Kansızlık, yorgunluk, sinirlilik, hafızada sorunlar, nefes almada güçlük, kilo kaybı, fiziksel çalışmaya karşı dayanaksızlık. Ceninin sağlıklı gelişimi için folik asit gereklidir. Folikasit eksikliği spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabilir.

  B12 vitamini eksikliği : Yorgunluk, başağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, sinirlilik, sindirim sorunları, unutkanlık, kilo kaybı.