Bademcik Şişmesi Bitkisel Tedavisi

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Yavuz tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir

  Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Bademcik Şişmesi Nasıl Önlenir?

  Bademciklerimizin şişmesi aslında mikrop ve virüslere karşı vücudumuzun reaksiyona geçip tepki vermesinden kaynaklanmaktadır. Bademcikler, dilimizin arka kısmanda yutak dediğimiz boğazın girişinde bulunmaktadırlar. Bazı insanlarda normalden büyük olma ihtimalleri vardır. Çok sık enfeksiyona bağlı hastalık geçirerek sürekli bademcikleri şişen hastalarında bademcik lenflerinin büyüme olasılığı yüksektir. Genellikle metabolizmanın zayıf kaldığı kış aylarında soğuktan kaynaklanan hastalıklar ile başgöstermektedir. Fakat yaz aylarında da sıcak gıda yada içecekler üzerine aşırı soğuk katı veya sıvı gıdaların alınması ile de hastalığın görülmesi mümkündür.

  Bademcik şişmesinin belirtileri yutkunma zorluğu, baş ağrısı, yükset ateş ve ağızdan bakıldığında boğaz dibinin kızarıklığı ile gözlemlenmektedir. Aşırı enfeksiyon durumlarında şişen bademciklerin kulakları tıkadığıda bilinmektedir. Özellikle küçük çocuklarada bu durum kaçınılmazdır. Bademciklerin çok sık iltihap kapması ve sürekli şişmesi durumda ameliyat ile alınabilmektedir. Bademcik şişmesi durumunda aşırı antibiyotik kullanımı vücudumuzun başka organizmalarına zarar verecektir. Bademcik tedavisi ilaçla yapılabildiği gibi bitkisel tedavi ilede düzeltilebilmektedir. Aşırı ağrı durumlarında doktora başvurulması en doğru hareket olacaktır. Bademcik iltihaplanması direk ağızdan bademcik üzerine yada ağız çalkalama yöntemi ile yapıldığı gibi, boyun üzerine uygulanacak sargı ve masajlar ile de tedavi edilebilmektedir. Bademcik iltihaplanmasından önce enfeksiyona karşı dikkatli olup direnci artırıcı gıdalar tüketerek hastalığı baştan engelleyebiliriz. İltihap ve şişme oluştuktan sonra, Direk şişkinlik üzerine pamuklu bir cubukyardımı ile tentürdiyot süerek iltihabın boşalarak enfeksiyonun temizlenmesini sağlayabiliriz. Bunun yadında bitki çaylarından; kekik, adaçayı, nane, ıhlamur ve kuşburnu gibi çayların tüketilmesi iltihabı gidermeye yardımcı olacaktır. Dışardan boynumuza ise kurumuş papatya çiçeğinin bir gün boyunca sirke içerisinde bekletilmesi sonucunda elde edilen katı posa ısıtılarak boyun bölgeisne bir bandaj yardımı ile sarılarak şişkinlik tedavi edilebilir. Bunların yanı sıra erik yapraklarının veya adaçayının kaynatıldıktan sonra gargara yapılması ile de tedavisi mümkündür.

  Bademcik şişmesi ve iltihabı aslında yine bizim vücudumuza karşı dikkatsiz ve ihmalkar davranışlarımız sonucunda oluşan bir hastalıktır. Ağız yolu ile vücuda karışan virüs ve enfeksiyonların ilk tepkimeye girdikleri bölgedir. İleri dereceye ulaşmamış hastalarda ameliyat ile alınması kesinlikle önerilmez. Bademcik şişmesi beraberinde akıntı, ateş, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi diğer rahatsızlıkları getirdiğinden mutlaka hekime başvurulmalıdır. Sağlıklı mutlu günler diliyoruz.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]