Bahçeden yeni çıkmış bitkisel çaylar

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Taze bitkilerden yapılmış çayın tadı harikadır. Ve bu bitki kendi bahçenizden ise size şüphesiz karşı konulmaz bir lezzet sunar. Örneğin, nane öyle kokuludur ki sadece bir sapından aldığınız yapraklar sizi güçlendirir. Sıcak bir ağustos gününde buzlu nane çayı içebilmek için bahçenize nane ekin. Kışın içmek içinse ya taze yaprakları dolaba koyun ya da kurutun.

  Taze bitki bahçelerinden topladıklarınızla kendi çayınızı yapabilirsiniz ancak şu önlemleri de aklınızda bulundurmalısınız:
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/hazir-bitki-caylari-11338.jpg]hazir-bitki-caylari-11338[/IMGALT]

  Herhangi bir böcek ilacı kullanılıp kullanılmadığını bilmediğiniz için yabani bitki toplamayın.
  Bitkiler birbirleriyle alışveriş yaptıkları için topladığınız bikiye başka bir bitkinin dolanmamış olmasından emin olun.
  Çayınızda bitkinin hangi kısmını kullanacağınızdan emin olun. Her bitkinin iyileştirici özelliğinin olduğu belli kısımları vardır. Örneğin, aynısefa çayında çiçeğin sadece taçyaprakları kullanılırken, biberiye çayında bitkinin kökünden itibaren bütün kısmı kullanılır. Bitkilerin hangi kısımlarının kullanıldığını bulmak için kullanmak istediğiniz bitkiyi seçin
  Alabildiğiniz en taze bitkileri alın ve iyice yıkayın. Naneli kastil sabunu bitkileri yıkamak için mükemmel bir sabundur.