Bakır madeninin özellikleri ve kullanım alanları nelerdir

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 30 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Bakır madeninin özellikleri ve kullanım alanları

  Bakır: Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.


  Çıkarıldığı yerler: Murgul(Artvin),Küre(Kastamonu),Ergani –Maden (Elazığ), Çayeli (Rize),  İşlendiği yerler: Maden Ergani bakır işletmeleri, Murgul bakır işletmeleri, Samsun Karadeniz bakır işletmeleri.  Bakır Yataklarının Aranması : Bakır yataklarının aranmasında kullanılan metodlar, genel olarak diğer maden ya*taklarının aranmasmda uygulanan metodlardan pek farklı değildir. Bununla beraber bakırın değerli oluşu nedeniyle

  ve tenorunun düşük bulunması ve madenin yanında zenginleştirme zorunluluğundan dolayı gereken büyük madencilik ve zenginleştirme sabit yatırım masraflarının riskini az tutmak için arama ve yatağı değerlendirme işlemlerinin çok sıhhatli yapılması gerekmektedir.  bakır madeni yatağının aranması ve değerlendirilmesi çok sistemli bir şekilde planlanması gerekmektedir, he*defe devamlı olarak toplanan istihşâf mahiyetindeki bilgilerin ön değerlendirilmesi ve netice müsbet çıktıkça arama işlemi daha da detaylandınlarak maden yatağımn projelendirilmesi ve işlet*meye geçişine kadar değerlendirilme iş*lemi sürdürülmektedir.