Balbal Ne Demektir?

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Balbal Nedir?

  Tarih öncesi devirlere ait Türk kavimlerinin yaşadığı coğrafyalarda bıraktıkları kültür eserlerinden olan, mezar taşlarına verilen isimdir. Türk mezar taşları kültürü geleneğinin bir ürünü olarak mezarların başına insan biçimli mezar taşları dikilirdi. İşte bu insan biçimi mezar taşlarına balbal denilir.

  [​IMG]

  Bunun anlamı; Türk milletinin tarih boyunca yaşadıkları yerlerin bir belgesidir. Türk mezar taşı kültürünün bir gereği olarak, ölen savaşçıların kurgan denilen mezarları yapılırdı. Bu mezarların çevresine de, Türk savaşçının öldürdüğü düşmanın figürleri taş üzerine yontularak dikilirdi. Bu dikilen düşman figürlerinin diğer bir anlamı daha vardı; öbür dünyada bu kişilerin ölen savaşçı Türk’e hizmet edeceğine inanılmasıydı. İşte bu taş parçalarına yontulan figürlerden oluşan heykelcikler hizmetçi balballar olarak biliniyor.

  Bu taş figürlerin sayısı, ölen kişinin sağlığında sahip olduğu güç, cesaret, kahramanlık derecesiyle doğru orantılıydı.

  Sayısal çoğunluk bu güçlerin büyüklüğünü simgelerdi.
  Türk tarihinin tartışılmaz belgeleri olan Orhun anıtlarındaki , balbalını diktirdim ifadesi düşmanlarını yok ettiği anlamını taşır.
  Ayrıca; balbal için şu ifadeler de kullanılmaktadır; Taşbaba ya da Kişitaş gibi..


  Balbal mezar taşı kültürü, Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonra Balbalların yerini mezar taşları aldı. Anadolu’nun birçok yerinde Türkmenlerin Balbal yonttuklarına dair çok fazla arkeolojik yüzey araştırmaları vardır. Örneğin, bugün Hakkâri, Van, Tunceli, Çanakkale bölgelerinde arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkarılmış çok sayıda Balbal vardır müzelerde.. Bazı Balbalların üzerinde ise çok ilginç yazılar da bulunuyor. Türklere özgü Tamgalar ve Türk alfabesiyle yazılmış yazılar...

  Sonuç olarak, Türkler Anadolu’ya 10 bin yıl öncesinden gelmişler, yaşamışlar, mezarlarını bu yurdun tapusu belge olarak bırakmışlar. Söylendiği gibi Türkler 1071 den itibaren gelmediler, çok önceden beri Anadolu’daydılar..

  Prof. Dr. Ramazan Demir
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...