Balıklar Suda Nasıl Yaşar Kısa Bilgi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Balıklar Suda Nasıl Yaşarlar Kısa Bilgi


  Balık nedir nasıl bir canlıdır ne yer nasıl yaşar baklaım biraz inceledikten sonra inanılmaz bir yaşamları olduklarını görebilirsiniz

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/balik-50374.jpg]balik[/IMGALT]

  Balık; Balıklar sadece suda yaşayan ve solungaçlarıyla solunum yapan, soğuk kanlı, kalpleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır.

  Biz suyun içinde belli bir süre kaldığımızda derimiz bu durumdan hemen etkilenmeye başlar hatta uzun süre sonra cildimiz zarar görür. İşte balıklarda böyle bir şey olmaz.
  Günümüzde yaşayan ve bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan tüm balık türleri, sistamlerinin mükemmel yaradılışları sayesinde su altında rahatça yaşayabilirler.
  Balıklar, durgun halde yüzerken yüksek hıza ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Aniden hızlanabilmek onlar için önem teşkil eder. çünkü kendilerini avlayacak olanlardan kaçabilmek için buna ihtiyaçları vardır. Üstelik balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı da hareket edebilirler.
  Balıkların suda ne kadar hızlı hareket ettiğini herkes bilir. Balığın yüzebilmesi için ekstra bir hareket yapmasına gerek yoktur, bunun için kuyruğunu sağa sola sallaması yeterlidir. İşte balıkların suyun içindeki bu rahat hareketleri, kıvrak omurgaları ve vücutlarındaki bazı sistemler sayesinde gerçekleşir.

  Balıkta böyle bir gücün ortaya çıkmasını sağlayan, omurgasının ve kaslarının özel yapısıdır. Omurga, balığın vücudunun dik durmasını, ayrıca yüzgeçlerin ve kasların kendisine bağlanmasını sağlayacak bir yapıya sahiptir. Eğer böyle olmasaydı, balıkların suda hareket etmeleri imkansız hale gelirdi. Ancak yalnızca omurgasının özel biçiminin olması, bir balığın yüzebilmesi için yeterli değildir. Çünkü, balığın su içindeki tek hareketi ileri geri değildir; eğer bir balık su içinde aşağı yukarı hareket edemezse yaşayamaz. Balık, bu hareketi de başka bir vücut sistemi ile yapabilir. Balıkların vücutlarında hava keseleri vardır. Bu keseleri hava ile doldurarak derinlere inebilir veya havayı boşaltarak su yüzeyine doğru çıkışa geçebilirler.
  Balıkların üst derisinde sert parlak bir tabaka bulunur. Bu tabaka suyun vücuda girmesini engeller. Şayet bu tabaka olmasaydı, balığın vücudu zarar görecekti ve içeri su girmesi nedeniyle vücut dengesi bozulacaktı. Bunun sonucunda da balık ölecekti. Ama bunların hiçbiri olmaz ve balıklar suyun içindeki yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilmektedirler.