Balıklar Suda Nasıl Yüzer

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Balıklar Suda Nasıl Yüzebilirler

  Balıklar yüzgeçlerini kullanarak suyun içerisinde rahat yüzerler. Birçok balık vücudu elastiki cinslere bağlıdır. Misal olarak yılan balığı vücudunu aynı bir yılan gibi hareket ettirebilir.
  Bütün balıklar yüzerken kuyruklarını her iki tarafa da hareket ettirebilir. Her iki tarafa hareketi esnasında kuyruk geri ve yandaki suyu iter. İşte Suyun bu hareketlere karşı tepkisi balığın aksi yönde hareket etmesine neden olur. Kuyruğun başka bir görevi de balığın yana yatmasını önlemektir.Ayrıca hareket yönünde sabit kalmasını da sağlamaktadır. Balığın yüzgeç açısı değiştiğinde, aşağı ve yukarı yüzebilir. Bu özellik aynı uçaklardaki gibi işler. Balıkların Ön yüzgeçleri hızı düzenleme yönünden fren etkisine sahiptir.
  Balıklar çoğunlukla yüzerken çok büyük enerji harcarlar.Bunun nedeni ise suyun içinde çok fazla kalmaları ve yüksek hızda yüzmeleri değildir. Balıklar, durgun halde bile aniden yüksek hızlara çıkabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.
  Ayrıca balıklar suyun içinde bir çok kez akıntıya karşı hareket etmektedirler. Bizim suyun içindeyken ne kadar zor hareket ettiğimizi, ama yolda yürürken ne kadar kolay hareket ettiğimizi düşünelim.Böylece suyun içinde yaşamakla yeryüzünde yaşamak arasındaki farkı karşılaştıralım. Balıkların Suda Nasıl Yüzebildiklerini daha iyi anlarız.