Balmumu Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Balmumu

  Balmumu, işçi arıların peteklerini yapmak için karın bölümündeki halkalarında bulunanbalmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak sarı veya daha koyu maddeye denir. Rengi salgılandığı an beyaz,sonrasında da koyulaşmaya başlar. Arıların petek gözleri örmek için balmumunu kullanır. İşçi arılar önce hazırladıkları balları yer ve zincir şekline salkım oluşturarak mum salgılarlar. Bunun dışında sanayide hazırlanan maddeye de balmumu denir.

  Arılar, balmumunu yapma döneminde kalınlaşarak mum salgılama yeteneklerini kazanırlar ve işleme sonrası küçük pulcuklar halini alarak petekleri oluştururlar. Mum salgılama dönemleri geçen arılarda mum salgılama bezleri dejenere olur. Sonrasında birer hücre tabakasına dönüşürler. Balmumu, moleküler ağırlığı yüksek doymuş veya doymamış asitler, alkol ve ester karışımıdır. Arıların imal ettiği balmumu kolay kolay bozulmaz ve bu özelliği sayesinde cildi temizleyici besleyici ve nemlendirici krem emüliyasyonlarında kullanılır. Balmumunun yapısı, 300'den fazla maddeden oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bileşiğinde yaklaşık 50 aroma maddesi vardır. Hammaddesi balın şekerleri olan glikoz, fruktoz ve sakkorozdur. Balmumu suda erimediği halde eter ve kloroform da erir. Balın içerisinde bulunan karbonhidratlardan sentezlenir. Özellikle Afrika, orta ve güney Amerika'da Baldan daha önemli bir arı ürünü yoktur. bu mumun tadı hafif baharatlı tarif edilebilir. Soğuk ortamlarda kırılgan ve gevrek bir yapıya sahiptir. Balmumunun üretildiği dönemler nisan haziran aylarıdır. Sarı bal mumu bal gibi kokmaktadır.

  Balmumu kullanılan yerler;
  • Arıcılık sektöründe yeniden petek yapmada kullanılır,
  • Heykel,boya ve mum yapımında kullanılır,
  • Parkelerin cilalanmasında,
  • İlaç sanayinde,
  • Kremlerin yapımında kullanılır.
  İlaç sanayinde saflaştırılmış, temizlenmiş balmumu kullanılır. ayrıca kiliselerde kullanılan mumların içerisinde balmumu olması gerekir. Bunların dışında kozmetik sektöründe kullanılan balmumu cildi yumuşak tutmak gerginliğini almak, soğuk havalarda cilde yapışarak hava değişikliğinden cildi koruması bakımından özellikle kullanılmaktadır. Suya dayanıklı iplik yapımında, parfümeri,dudak boyası, şişe kapaklarında ve madeni kap yapımında da kullanılır. Su geçirmez çadır ve diğer malzeme türlerin yapımında da kullanılmaktadır. Bu arada kullanım alanları açısından saf olması çok önemlidir ve içerisinde parafin, serezin, reçine ve içyağı gibi yabancı maddeler kullanılmamalıdır.

  Balmumun saflığı nasıl anlaşılır;
  • Saf balmumu benzin içerisinde tamamen erir,
  • Ateşe atılırsa tamamen yanar, olduğu ortama güzel bir koku verir.
  • Küçük bir miktarı çiğnendiğinde dişe yapışmaz,kötü bir tat ve aroma hissi vermez.
  • İçerisine eter damlatılıp bakıldığında balmumu erir,içerisinde katkı maddesi olanlar ise erimez.
  Dünyada balmumu üretimiyle ilgili kesin bir rakam verilememektedir. Bununda sebebi ticari yönünün dışında arıcıların petek balı olarak tüketmeleridir.