Başımızın Görevleri Nelerdir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Başın Görevleri Nelerdir

  Omurganın üstüne yerleşen kafayı boyun kasları hareket ettirir. Kafatası sert ve çarpmaya dayanıklı bir kutu oluşturan, 8 kemik içerir. Kafa tabanında ve yanlarında yer alan delikler, omurilik ile damarların kafaya girmesini sağlar. Yüz bölümü 14 kemikten oluşur. Bu kemikler arasında burun, gözler, kulaklarla ilgili yuva ve delikler yer alır. Çocuklarda kafakemikleri arasında bulunan zar ve boşluklar, doğum sırasında başın esnemesine ve sonraları oynamaz biçimde birleşinceye kadar beynin büyümesine olanak verir. Kafa kemiklerinin birleşme noktalarında bulunan küçük kemik ekleri, beynin evrim boyunca daha da büyüyebileceğinin belirtisi! sayılmaktadır.

  Kafatası Kemiklerinin Görevleri

  Vücutta beyin ve beyincik gibi kısımları koruyan, göz, kulak, burun gibi duyu organlarının yerleştiği, genellikle yassı kemiklerden oluşan bölümdür.
  Başın şeklini belirler ve içindeki organları korur.
  Baş iskeletini oluşturan yassı kemikler birbirlerine oynamaz eklemlerle bağlanmıştır. Sadece alt çene kemiğinde yarı oynar eklem bulunur.
  Yeni doğan çocuklarda kafatasında bıngıldak (kıkırdaksı kemik) bulunur. Böyle olması doğumda bebeğin başının ezilmesini engeller.Bıngıldak daha sonra sertleşerek kemikleşir.