Batıl inançların Toplum üzerindeki Olumsuz Etkileri Maddeler Halinde

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Demir tarafından 1 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Batıl inançların Toplum üzerindeki Olumsuz Etkileri nelerdir

  Batıl inançlar, dine, mantıksal temele ya da bilime dayanmayan toplum içinde zamanla meydana gelebilen düşüncelerdir. Bir nevi boş inanç olarak da bilinen batıl inançların geçerliliği olmadığından insanların yanlış uygulamalara geçebilmesine ve yanlış yapmasına korku, endişe ve diğer olumsuz duygulara kapılmalarına neden olabilmektedir.
  Batıl inançların ortaya çıkma nedenleri çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Örneğin elektriğin olmadığı dönemlerde akşamları tırnak kesmenin sakatlıklara yol açtığından tırnakların akşam kesilmesine izin verilmezdi. Bu zamanla insanların uğursuzluğa yol açtığı düşüncesine kapılmalarına neden olmuştur.
  İslam dini her şeyin en doğrusunu gösterdiği halde batıl inançlar insanların dinin gerçeklerinden uzaklaştırarak yanlış düşünceler üzerine hayatlarını kurmalarına neden olur. Uğursuzluk kavramı denilen bir şey olmadığı halde batıl inançlar uğursuzluk üzerine kuruludur. Mesela bir yerde baykuşun üç kez ötmesi ölümün haberci olarak görülmesi insanların endişe içinde yaşamasına neden olur.