Batum Antlaşması Hakkında

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Lavinia tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Batum Antlaşması İle İlgili Bilgi

  Batum Antlaşması 4 Haziran 1918'de Osmanlı Devleti ile Kasım 1917'deki Bolşevik ihtilalinden sonra Kafkasya'da kurulan devletlerle, yani Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti, Gürcistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Milli Şurası arasında imzalanmıştır. 14 maddeden oluşan bu anlaşma, Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti'nin imzaladığı ilk uluslararası sözleşmedir.

  Gürcistan, 1917 yılında Çarlık Rusya’nın yıkılmasından sonra kurulmuştu. Gümrü Antlaşmasfndan sonra Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilince yeni Türk Devleti Gürcistan ile sınır komşusu oldu. Gürcistan, Türk birliklerinin Mondros Ateşkes Anlaşmasının hükümleri gereğince Kafkasya’dan çekilmesi üzerine Ardahan, Artvin ve Batum’u ele geçirmişti.

  Gürcistan, TBMM kuvvetlerinin Ermeniler karşısında başarılı olması üzerine Batum Antlaşması’nı imzalayarak Ardahan, Artvin ve Batum’u Türk Devleti’ne teslim etti. Ancak bu antlaşma Sovyetler Birliği’nin Gürcistan’ı işgal etmesi üzerine uygulanamadı. 16 Mart 1921′de imzalanan Moskova Antlaşması ile Batum Gürcistan’a bırakıldı.