Bayrak Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Kısa

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Deniz tarafından 4 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Bayrak sevgisi ile ilgili yazı

  Bayrak, bir ülkenin bağımsızlığının simgesidir. Türk bayrağının ise rengini şehitlerin kanından alması vatan için kutsal bir anlamı taşımaktadır.

  Bayrak, bir milletin veya devletin varlığının sembolüdür. Sade bir bez veya kağıt parçası ile tanımlanabilen bir nesne değildir. Onun önemi ve değeri, yüklendiği anlamından gelmektedir. Kişilerin, vatanlarına olan sevgisi, bayrak sevgisi ile eş değerdir. Bir kişi vatanını, milletini ne kadar çok seviyorsa, bayrağını da o derece sever ve ona sahip çıkar.
  Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bir ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığını temsil etmesi açısından önemli ve güçlü bir anlam teşkil eder. Bayrağın öneminden Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında “o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak.” diyerek bahsetmiştir. Çünkü sancak bir kişinin değil, Türk milletinin sembolüdür. Bağımsızlığı simgelediği için göklerde dalgalanır. Milli spor müsabakalarında başarı sağlayıp dereceye giren ülkelerin bayrakları dalgalanmakta ve milli marşları çalınmaktadır. Bu öyle bir duygu yaşatır ki insana bayrak gökyüzünde dalgalandıkça
  yurdunun değerini anlatır.

  Bayrağa taşıdığı anlam ve önem açısından gereken değeri vermeliyiz. Bayrak bir ülkenin onuru ve şerefidir, ne olursa olsun ayaklar altına alınıp çiğnenemez. Her milletin bayrağı o millet için kutsaldır, çiğnenemez, değersiz davranılamaz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bayrak ile ilgili örnek olabilecek çok değerli anıları mevcuttur. Okullarımızda en küçük yaşlardan itibaren bayrağa verilmesi gereken önem vurgulanmalıdır. Bu sadece Türk bayrağı değil tüm milletlerin bayrağıdır. Bayrak bağımsızlık ile eş anlamlı olduğundan tüm ulusların bayrağı saygı çerçevesinde gökyüzünde dalgalanmalıdır.