Bayram Namazı Kılınışı Detaylı

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Elif tarafından 25 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bayram namazı nasıl kılınır, kılınışı detaylı

  Bayram namazları ikişer rekâttır. Cemaat ile âşikâre olarak kılınırlar. Ezan ve kamet yapılmadan imam, iki rekât ramazan ya da kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı bu şekilde iki rekât bayram namazı kılmak için imama uymaya niyet eder. "Allahüekber" diye başlangıç ( iftitah) tekbiri alınır, eller bağlanır. Hep beraber gizlice "Sübhâneke" okunur. Daha sonra imam yüksek sesle, cemaat de gizlice "Allahüekber" diyerek üç tekbir alırlar. Tekbirlerde eller yukarı doğru kaldırılıp ondan sonra yanlara bırakılır. Her tekbir arasında üç tesbih miktarı durulur. Üçüncü tekbirden sonra da eller bağlanır. İmam gizlice "eûzübesmele" çektikten sonra açıktan sesli olarak Fâtiha sûresi ile biraz daha Kur'ân-ı Kerîm'den okur. Sesli bir şekilde açıktan "Allahüekber" diyerek rükû ve secdelere gider. Cemaat de tekbirleri hafif duyacağı bir sesle getirerek imama uyar.

  Sonra tekrar tekbir alınarak ikinci rekâta kalkılır. İmam gizlice "besmele"den sonra yine âşikâre olarak Fâtiha sûresi ile bir miktar daha Kur'an okur. Birinci rekâtta olduğu gibi üç tekbir alınır. Ondan sonra imam yine âşikâre, cemaat ise gizlice "Allahüekber" diye rükûa ve secdelere varırlar. Sonra oturulup gizlice "Tahiyyat, Salli-Bârik ve Rabbenâ âtinâ" duaları hep birlikte okunur ve iki tarafa selâm vererek namaz tamamlanır.

  Böylece bayram namazlarının her rekâtında üç fazla tekbir bulunmuş olur ki, bunlar da vâciptir. İmam, bayram namazını kıldırdıktan sonra hutbe okumak için minbere çıkar. Cumada olduğu gibi iki hutbe okur. Ancak bu bayram hutbelerine tekbir ile başlanır. Cemaat de bu tekbirlere hafifçe katılır. Hatip kurban bayramı hutbesinde kurban ve teşrîk tekbirleri konusunda bilgi verir.

  Cuma hutbelerinde sünnet olan şeyler bayram hutbelerinde de sünnettir. Mekruh olanlar da aynen mekruhtur. Bayram namazına yetişemeyen kimse, kendi başına bayram namazı kılamaz. İsterse dört rekât nâfile namazı kılar. Hanefîler'e göre bayram namazları vâcip, Şâfiîler'e göre müekked sünnetlerdir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...