Bebeğin ilk nefes ve göbek kordonu

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 16 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Göbek kordonu ve ilk nefes Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

  Anne karnında iken bebeğin solunum, beslenme ve vücut ısısının korunması gibi hayatı için önemli ihtiyaçları anne tarafından karşılanır. Bebek, kendisini anneye bağlayan göbek kordonu kesildiği anda bambaşka bir dünyaya gözlerini açar. Bu yabancı ortamda yine annenin korumasına ve bakımına ihtiyaç duyar. Çünkü bebekler annesiz hayatını devam ettiremezler. Yeni doğan bebek doğar doğmaz ilk nefes alma hareketini gerçekleştirdikten sonra göbek kordonu kesilip bağlanır. Ardından seri bir şekilde hayatını tehdit edecek bir anormal durum olup olmadığı araştırılır. Daha sonra sıcak bir bezle kurulanarak bebek giydirilir. Bebeğin ısı kaybını önlemek için da başına bir tülbent benzeri başlık bağlanır.
  Göbek Bağı Düşene Kadar Dikkat Edilmesi Gereken bazı detaylar şöye;

  Göbek bağı mutlaka temiz tutulmalıdır. Çünkü yeni kesilen göbek bağı bebek için en önemli enfeksiyon giriş yerlerinden biridir. Günde en az bir defa her bez değişimi sonrasında göbek bakımı yapılmalıdır. Ayrıca Göbek bağı kuru tutulmalıdır. Göbeğin hava ile temas etmesi durumunda göbek bağı kendiliğinden kurur. Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri bebeğin göbek düşme döneminde banyo yaptırıp yaptıramayacaklarıdır. Bu hususta farklı görüşler olmasına rağmen göbeğin düşmesine kadar geçecek iki üç hafta içinde bebeğin temiz tutulmaması enfeksiyon riskine neden olacağından uzun süren küvet banyolarının yerine süngerle duş şeklinde kısa banyolar faydalı olacaktır. Banyodan sonra göbek bağı temiz bir bezle çabucak kurulanmalı gerekirse saç kurutma makinesinin en düşük ayarı ile kurutulmalıdır.
  Bebek bezinin sık aralıklarla değiştirilmesi de ıslak ve nemli bezin uzun süre göbek bağıyla temasını engelleyecektir. Bezin ön kısmının göbek bağı dışarıda kalacak biçimde katlanması hijyen açıcından uygun olacaktır.