Bebeğin Zekası Nasıl Geliştirilir?

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Bebeklerin Zekası Nasıl Geliştirilir?

  Öncelikle anne ve babalar çocuklarıyla düzenli vakit geçirmeleri gerekmektedir. Dokunarak, duyarak, görerek ve hissederek bebeğin zeka gelişimi gelişir. Oyuncaklarda bu konuda çok önemlidir ama çocuk oyuncaklara boğdurulmamalı belli zamanlarda ve belli aralıklarla oynaması sağlanmalıdır. Zaten kısıtlı olan çocuğun zekası oyuncaklarla dağıtılmamalıdır.

  Çocuğunuzla konuşarak zeka gelişimini hızlandırabilirsiniz. Eğer düzenli ve faydalı konuşmalar sürekli yapılırsa göreceksiniz çok hızlı bir biçimde zekasının geliştiğine şahit olacaksınız.

  Çocuğunuz odasında ki bütün objeler ve hatta evde iç içe bulunduğu her şey özellikle temas haline geçtiği dokunduğu şeyler zekasını etkiler. Anne baba ve diğer insanların onunla konuşulmasa bile birbirleri ile olan diyalogları yine çocuk üzerinde etki eder.

  Onunla konuşurken onu dinleyin sözcüklerini sonuna kadar bitirmesini bekleyin ve mutlaka göz teması sağlayın. Yine konuştuğunuzda aynı boy hizasına gelerek konuşun bu bile onun zeki ve kişilik sahibi bir karakter edinmesini sağlar.