Bebeklerde Gaz Ve Kabızlık Nasıl Tedavisi Edilir

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Yavuz tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Bebeklerde Gaz Ve Kabızlık Nasıl Geçer

  Bebeklerde Gaz Ve Kabızlık Nasıl Giderilir​

  Bebeklerde gaz ve kabızlık başlıca huzursuzluk ve ağlama nedenleri arasındadır. Öyle ki uyku bozuklukları ve ateşlenme gibi sebeplere de yol açmaktadır. Bebeklerde kabızlık ve gaz problemini oluşmadan önlemek daha faydalı ve sağlıklı olacaktır. Kabızlığa sebep olan başlıca sebepler ise bebeklerin yeterli sıvı ve gerekli gıdaları tüketmemeleridir. Altı ayını dolduran bebeklerin doktor kontrolünde ek gıda ve doğal meyve suyu takviyelerini almaları gerekmektedir.

  Bebeklerde kabızlık oluştuktan sonra doktor tavsiyesi ile erilecek ilaçların kullanımı neticesinde giderilmesi gerekmektedir. Halk arasında zeytin yağının kabızlığı giderdiği düşüncesi tamamen yanlıştır. Fakat bebeğiniz tam kabız olmadan belirtileri gözüküyorsa (sebepsiz huzursuzluk, uyku bozukluğu, kaka yaparken zorlanma ve kakanın katı olması gibi) sabahları erik yada kayısıdan yapılmış marmelattan bir kaşık verilip üzerine su içirilmesi önerilebilir. Bebeklerde gaz problemi ise anne sütü ve diğer gıdaların midede oluşturduğu gazdan kaynaklanmaktadır. Bebeğin yemekten sonra sırtının ovalanması ve avuç içi ile hafifçe vurarak giderilebilir. Gaz giderilmediği taktirde şişkinlik, sancı ve bazen kusmaya sebep olmaktadır.

  Bebeklerin sağlık sorunları karşısında kulaktan dolma bilgiler ve mahalle kültürü ile yapılan tavsiyeler yerine mutlaka konusunda uzman doktorlardan hem ilaçlı hem de alternatif tıp bağlamında çözümler aramalısınız. Tüm bebeklere sağlıklı mutlu ve bol gülücüklü günler diliyorum.
  [​IMG]