Bebekli Atıf Bey Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bebekli Atıf Bey Hayatı

  Dünyada, henüz uçak keşfedilmeden, uçma denemesi yapan Türklerden biri de Bebekli Atıf Bey'dir. Ünlü gazeteci Ebüzziya Tevfik Bey, ''Bebekli Atıf Beyi'' şöyle anlatır;

  1861 senesinde doğma büyüme Bebekli Atıf Bey isminde meraklı bir zat, bir teyyare icat etmiş. Bazı aksamı, adeta mukavva inceliğinde gürgen ağacından ve bazı parçaları ince sacdan tefi edilmiş, kanatları ve kuyruğu havi idi. El ve ayakla tedvir edilecek birkaç çarhı vardı.

  Atıf Bey, bir gün Bebek halkına, ertesi gün uçacağını ilan eyledi. O tarihte Bebekte bulunan Protestan Bahçesi'ndeki (Kolejin bahçesi) şeddin üzerine çıktı. Kollarını kanatlara, ayaklarını kuyruğa geçirerek , çarhları tahrike başladı. Ve kendini kaldırıp , şedden salıverdi. Vakıa, tereffi edemedi. Fakat, ufki bir halde on metre ilerleyerek düştü. Biçarenin, galiba kolu ve bacakları incinmişti.

  Böyle şeylerde, bir musibete uğrayanların haline acıyanlardan ziyade, gülenler çok olur... Herkes, bu sükuta kahkahalarla güldü. Fakat kimse, şafitin kaldırılmasını düşünmedi. İngiliz Mektebinden şifayak olan dört beş öğretmen (papazlar) gidip, Atıf Bey'i kaldırdılar.

  Eğer, Atıf Bey, Avrupa'da bulunmuş ve bu fikrini mevkiitatbika koymuş olsaydı, kendisine fiilen ve nakden pek çok yardım edenler bulunurdu.

  Bizde ise; ''Budala mirasyedi, babasından kalan beş on kuruşu, böyle olmayacak şeyler uğrunda sarfetti.'' dediler. Biçareye, bir de sükun ve cinnet isnad ettiler.''

  Ebuziyya Tevfik Bey'in Bu sözünü ettiğimiz yazısı, 'Türk Havacılık Tarihi'nin en önemli belgelerinden biridir.