beden temizliğine önem vermenin yararları

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 27 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  beden temizliğine önem vermenin yararları

  Temizlik, bedenimizi, kirletici unsurlardan uzak tutar ve bir davranış biçimi haline gelir. Bu davranış biçimini çocuklukta kazanmamız gerekir. Günlük yaşamımızda çok basit gibi görünen, diş temizliği, el temizliği, birçok hastalığın mikrobundan korur bizi. Tenimiz, yani derimiz mikroplar için aşılması gereken ilk ortamdır. Derinin temiz kalması demek, mikropların da dışarıda kalması demektir. Ağız ve diştemizliği ağız yoluyla girecek mikropları engeller. Tabii ki bunların tersi ise, hastalıkları davet etmek anlamına gelir.

  İslam dini temizliğe büyük önem verir. Hz. Muhammed (s.a.v.)'e inen ilk ayetlerden biri de temizlikle ilgilidir. “Elbiseni tertemiz tut.” (Müddessir suresi, 4. ayet) Yine Kur'an-ı Kerim de sıkça temizliğe işaret edilerek, temizlenenler övülmüştür. Hz. Muhammed (s.a.v.)'de bir hadisinde “Temizlik imanın yarısıdır” (Müslim, Tahare1) buyurarak İslam'ın temizliğe verdiği önemi vurgulamıştır.

  Temizlik bütün toplumlar için önemlidir. Bütün dinlerde de yeri vardır. İslam dini temizliğe büyük önem verir. ´Temizlik imandan gelir´ sözü bunun bir ifadesidir. Temizlik yalnızca su ve sabunla yapılabilen bir işlemdir. Ucuz ve kolaydır. Kişiyi, yalnız sağlıklı değil, huzurlu da kılar. Temizlikle ilgili basit işlemler çocuklukta alışkanlık olarak kazandırılır. El yıkamak, okul öncesi yaşta öğretilecek ilk davranışlardan olmalıdır. Oyunlarla, hikayelerle, resimler, filmler ve TV programlarıyla temizlik eğitimi vermek etkin ve kalıcı alışkanlıklar sağlar.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014