beden temizliğine önem vermeyen insanlar toplumda ne gibi sorunlarla karşılaşır

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ceren tarafından 24 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  beden temizliğine önem vermeyen insanlar toplumda ne gibi sorunlarla karşılaşır

  Temizlik sağlığın temelidir ve uygarlığın en önemli göstergesidir. Temizlik, insanın ruh ve beden sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yapar. Temiz insan kendini daha rahat ve mutlu hisseder. Çalışma isteği artar. İşinde daha verimli, katılımcı ve girişken olur. Başkaları üzerinde olumlu etki bırakır. Temizlik kurallarına uyan insanlar toplumda sevilir, çevresinde olumlu etkiler bırakır, daha kolay kalıcı ilişkiler kurar. Kendisine ve çevresine saygı duyan insanlar temizliğe önem vermek zorundadır.
  İslam’ın en önemli hedeflerinden biri temiz birey ve temiz bir toplum oluşturmaktır. Bunun için sağlıklı olmanın temel şartı olan temizliğe büyük önem vermiştir. Kur’an’ın birçok ayetinde, Hz..Peygamberin hadislerinde ve örnek hayatında temizlik üzerinde ısrarla durulmuştur. Temizlikle ilgili birtakım ilke ve ölçüler getirilmiş, temizlik bazı ibadetler için ön şart sayılmıştır. Bu nedenle İslam dininde birçok ibadet, temizlik şartına bağlanmış ve bazı dini emirlerin yerine getirilebilmesi için de temiz olunmasının gerektiği belirtilmiştir.
  Beden temizliğine önem vermeyen insanlar toplumda yadırganır ve eleştirilere maruz kalabilir. Beden temizliği denince ilk akla gelenler şunlardır
  el, tırnak, kulak, ayak, yüz temizliği... Dış görünümün önemli bir rol oynadığı günümüz şartlarında gerek arkadaş çevresinde gerekse iş dünyasında dışlanmamak, ayıplanmamak için beden temizliğine ayrı bir önem verilmelidir.
  Uzayan tırnaklar kesilmeli, Saçlar bakımlı olmalı, kulak içleri temizlenmelidir. Ayak ve çorap temizliği önemlidir. İnsanları rahatsız etmemek için önce beden temizliğimize önem vermeliyiz.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014