Beyruni hangi bilim alanlarında çalışmıştır

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Beyruni, basit bir formülle, dünyanın çevresini ölçen ilk ilim adamıdır. O, güneşin dünyanın etrafında döndüğünü ve mevsimlerin böylelikle meydana geldiğini ispatlamıştır.Jeolojik dönemleri, birbirini takip ettiği ve karaların kuzeye doğru kaydıkları faraziyesini ilk defa ortaya koyan Biruni'dir.

  Beyruni, yıldızlar ve gezegenleri incelemiş, güneş tutulması sırasında ayın türlü şekilleri ve aydınlanan bölümleri bir terazi ile koni biçiminde, onun tarafından ölçülmüştür. Riyazi coğrafya metodunu, Beyruni kurmuştur.

  Beyruni, bir terazi ile koni biçiminde bir kap kullanarak, cisimlerin özgül ağırlıklarını tayin etmiştir. Bu metodu ile Beyruni, önce özgül ağırlığını tesbit edeceği cism, iyice tartmış, sonra su ile dolu olan, koni biçimindeki kabın içine koyarak, cismin taşırdığı suyu ayrıca dikkate alarak tartmıştır. Böylece, cismin kendi ağırlığı ile, taşıdığı suyun ağırlığı arasındaki oran, cismin aranan özgül ağırlığını vermiştir.
  Bu şekilde Beyruni'nin ilim dünyasına sunduğu özgül ağırlıklar cetveli ile günümüz fiziğide tespit edilen cetvelin birbirine çok yakın olduğu görülecektir.

  Ölçme (geodesia) ilminin esaslarını Avrupa'dan önce kuran Beyruni'dir. Değerli taşlar ve mineraller üzerinde kitap yazmış, çeşitli dil ve lehçelerdeki terimleri toplamıştır. Beyruni, su kaynaklarını ve artezyen kuyularını hidrostatik prensipleri ile, birleşik kaplar esası üzerinden açıklamış, deniz suyundan tuz üretimi araştırmaları yapmış, yer altında telhizler ve kanallar inşa ettirmiş; kanal, nehir ve kuyulardan, dolaplarla yükseklere su çıkarmıştır.
  İslam dünyasında Sezaryan ameliyatının benzerinin yapıldığını Beyruni'den öğreniyoruz. Ayrıca Beyruni; simya, sihir, büyü ve efsun gibi temelsiz düşüncelere inanmadığı gibi, hokkabazlık, sihirbazlık, gözbağcılık ve hipnotizmayı da belli izah şekillerine bağlayıp , bunlardaki esrar perdesini kaldırmaya ve bunlara verilmek istenilen bir nevi mucize ve keramet süs ve mahiyetini yalanlamaya çalışmıştır.
  beyruni-hangi-bilim-alanlarinda-calismistir.jpg