Biberiye Çayının Yararları Nelerdir?

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

  Antispazmodik etkisi vardır.

  Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağrısakları uyarır.

  Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı koku sinirini ve trigeminus duyu siniri uçlarını uyararak refleks yolla solunum ve dolaşımı uyarırıcı etki gösterir.

  Phytotherapy Research 2010 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sistemini uyarıcı etkisi tespit edilmiştir.

  Sabah yorgunluğundan ve üşümekten şikayet eden kişiler biberiye preparatlarından yararlanabilirler.

  Oxford Journals, 2002 şubat sayısında yayınlanan çalışmaya göre biberiyedeki carnosol maddesi anti-kanserojen özelliğe sahip.

  2007 yılında Onkology Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan bir hücre çalışmasının sonucuna göre biberiye ekstresinde bulunan carnasol adlı madde meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemiştir.

  2007 de Kanada da yapılan bir çalışmada biberiye ekstresinin farklı kanser hücre kültürleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde deneysel olarak etkili olduğu saptanmıştır.

  Romatizma ağrılarına karşı biberiye yağı haricen kullanılabilir.

  Baş ağrısı ve migreni hafifletebilir.

  Kan şekerini düşürücü ve kanı sulandırıcı etkisi vardır.

  Saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyicidir. Yağlı saçların temizlenmesi için biberiyeden yararlanılabilir. Biberiye özlü şampuan ve saç kremleri mevcuttur.

  Hafızayı güçlendirir. 144 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada, biberiye uçucu yağının öğrenme ve algılama fonksiyonlarına olan etkisi araştırılmış ve biberiye yağının hafızayı güçlendirici etkisi saptanmıştır (koklama ya da masaj şeklinde kullanımı)

  Almanyadaki E Komisyonu biberiye yaprağının hazımsızlık, düşük tansiyon, fonksiyonel dolaşım şikayetleri, kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında(banyo) kullanılabileceğini belirtmiştir.
  Biberiye Nasıl Kullanılır?

  Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır.
  Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

  Biberiye Çayı : 2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.

  Biberiye Banyosu : 50 gr biberiye 1 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 25-30 dk demlenir süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Uyarıcı etkisi nedeniyle geceleyin yapılması tavsiye edilmez.
  Biberiye Zararları Varmıdır?

  Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.

  Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.

  Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide proplemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.