Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir ?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bilgisayar Çeşitleri

  Bilgisayarlar günlük hayatımızın her noktasına girmiş bulunmaktadır. Okuldan iş yaşamına, sağlıktan bankacılık sektörüne kadar her alanda bilgisayarlar yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bilgisayarlar kullanıldıkları alan itibarıyla da çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Şimdi günümüzde kullanılan bilgisayar gruplarını inceleyelim.

  a. Ana Bilgisayar
  Kendisine bağlı birçok bilgisayara hizmet verebilen hızları ve kapasiteleri itibarıyla çok büyük olan bilgisayarlardır.

  [​IMG]
  Ana bilgisayarlar


  b. Mini Bilgisayar
  Bu tür bilgisayarlar basit bilgisayar uygulamalarını üzerinde barındırabilen, kullanıcının kişisel işlemlerini yerine getirebilen kapasite ve hızları küçük bilgisayarlardır.

  c. Ağ (network) Bilgisayarı
  Kendilerine ait kayıt ortamları ve bellek birimleri sınırlı olan; bir bilgisayar ağına bağlı olarak çalışabilen bilgisayarlardır. Kayıt ortamı ihtiyaçlarını bağlı oldukları ağ üzerinde bulunan sunucu (server) adı verilen bilgisayar tarafından karşılarlar. Bu bilgisayarlar bağlı oldukları ağ üzerindeki aygıtları ortak olarak kullanırlar. Bu şekilde bir ağa bağlı bilgisayarlara terminal (istemci) bilgisayarlar denir.

  [​IMG]
  Ağ bilgisayarların temsili resmi


  ç. Kişisel Bilgisayar
  Günümüzde en çok kullanılan bilgisayar grubu kişisel bilgisayarlardır. Kişisel bilgisayarlar PC (Personel Computer) olarak da adlandrılırlar. Kişisel bilgisayarlar tek bir kullanıcıya hitap ettiği için üzerinde her türlü donanıma sahiptir.

  [​IMG]
  Kişisel bilgisayar

  d. Dizüstü Bilgisayar
  Kapasite ve hızları bakımından masaüstü bilgisayarlardan farkları yoktur. Taşınabilme özelliği olan bu bilgisayarlar istenilen bir ortamda bataryaları sayesinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Küçük ve hafif olması ve son dönemde performansların artması dizüstü bilgisayarlara olan ilgiyi artırmıştır.

  [​IMG]
  Dizüstü bilgisayar