Bilgisayarda bulunması gereken programlar!

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 7 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Her bilgisayarda bulunması gereken programlar!

  Bilgisayarda Olması Gereken Programlar


  Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlarımızda daha fazla işlevsel ve hayatımızı kolaylaştıran programlar bulundurmamız gerekir. İşte çalışırken işiniz kolaylaştıracak bu programları derleyii bir araya topladık.

  Buyrun her bilgisayarda bulunması gereken programlar:

  [​IMG]

  Adobe Flash
  Günümüzde hemen her internet sitesi, sayfalarında Flash uygulamalara yer vermektedir. Bu nedenle internet üzerindeki animasyonları ve diğer Flash uygulamaları görmek için mutlaka bu programı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

  Adobe Reader
  İnternette yaygınca kullanılan PDF dosyalarının görüntülenmesini Adobe Reader da bilgisayarınızda mutlak suretle bulunması gereken programların başında yer alıyor.

  BitTorrent
  En popüler P2P istemcilerinden biri olan BitTorrent, milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor ve internet üzerindeki en geniş kaynağa sahip portalların başında yer alıyor. İnternet üzerinde birçok dosyaya ulaşabilen program, ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

  Mozilla Firefox
  Windows işletim sistemiyle birlikte kullanıcılara sunulan Internet Explorer dışında alternatif tarayıcılardan da faydalanabilirsiniz. Mozilla’nın geliştirdiği Firefox programı da buna güzel bir örnek. Ücretsiz eklentileri sayesinde kişiselleştirilebilen Firefox, internet üzerinde güvenle sörf yapmak isteyen kullanıcıların tercih etmesi gereken bir araç.  WinRAR

  Dünyanın en iyi sıkıştırma ve arşivleme programı olarak da bilinen ve hemen her kullanıcının bilgisayarında mutlaka bulundurması gereken WinRAR, WinZip’ten farklı olarak ücretsiz olarak da kullanılabiliyor.

  Winamp

  Kullanışlı bir medya oynatıcısı olan Winamp, yıllardır kullanıcıların bir numaralı tercihi olmayı sürdürüyor. Winamp ile video dosyalarını izlemeniz de mümkün.

  VLC Player
  VLC Player, birçok açıdan rakiplerini geride bırakan, kullanışlı bir yazılım. Hemen hemen tüm video dosyalarını oynatabilen VLC Player, bazı videoları oynatamama sorunu yaşayan kullanıcıların göz atması gereken bir program.

  Nero
  CD/DVD yazma aracı deyince akla ilk gelen isim olan ve yılların getirdiği tecrübeyle oldukça gelişmiş özellikleri bünyesinde barındıran Ahead Nero ile CD/DVD ve hatta Blu-ray disklerinizi yazabilir ve kendi film ve müzik arşivinizi oluşturabilirsiniz.

  Microsoft Office
  Her bilgisayara kurulması gereken Office’in içerisinde Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook ve OneNote gibi kullanışlı araçlar bulunuyor.

  OpenOffice
  Microsoft’un Office paketine para ödemek istemiyorsanız, aynı performansı kısmen alabileceğiniz OpenOffice’i de deneyebilirsiniz. İçerisinde Excel, PowerPoint ve Word türevi araçları içeren bu ücretsiz Office paketi, Linux altında da kullanılabiliyor.

  GoogleDocs
  Bir diğer ücretsiz Microsoft Office alternatifi ise Google’ın geliştirdiği GoogleDocs servisi… İnternet üzerinden kullanılan ve herhangi bir kurulum gerektirmeyen bu ücretsiz servis ile dokümanlarınız üzerinde dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz.

  Microsoft Security Essential
  Microsoft’un geçtiğimiz aylarda kullanıcılarına sunduğu Security Essential, Kapsesky’ın sunduğu ücretli antivirüs aracına karşılık ücretsiz olmasıyla öne çıkıyor. Virüslere karşı güçlü bir tarama sistemine sahip olan araç, bilgisayarlarda herhangi bir yavaşlığa da neden olmuyor.

  QuickTime
  Apple’ın klasik araçlarından QuickTime ile internette film fragmanlarının yoğun bir şekilde kullandığı mov formatındaki dosyaları oynatabilirsiniz.

  Windows Live Messenger
  Microsoft’un popüler anlık mesajlaşma yazılımı Windows Live Messenger, internet üzerinden yazışabileceğiniz en iyi araçların başında yer alıyor.

  LimeWire
  Kullanışlı bir p2p (peer to peer) aracı olan LimeWire ile aradığınız birçok şarkı, film veya dosyaya kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak LimeWire’den indireceğiniz dosyaların telif hakkı olup olmadığına da dikkat etmenizde fayda var.

  Live Messenger Plus
  Live Messenger için geliştirilen Live Messenger Plus aracı sayesinde Messenger’dan çok daha yüksek oranda verim alabilirsiniz. Sohbet konuşmalarını kaydeden, bu konuşmaları şifreleyebilen ve sizi silenleri size haber veren araç, ücretsiz olarak indirilebiliyor.

  Total Video Converter

  Video dosyalarınızın formatları farklılık gösterse de, Total Video Converter isimli bu aracınız varken artık bunu düşünmenize gerek yok. Video formatlarını kolayca birbirine çevirebilen yazılımın kullanımı da oldukça pratik.

  uTorrent
  Torrent sitelerine girerek aradığınız hemen her şeyi bilgisayarınıza indirebilmenizi sağlayan uTorrent, ücretsiz bir araç…

  CCleaner
  Bilgisayarınızı en kolay ve hızlı bir şekilde optimize edebileceğiniz CCleaner isimli bu araç sayesinde bilgisayarınızın hızını daha da artırabilirsiniz.

  Google Earth
  Google’ın popüler servislerinden biri olan Google Earth, dünyayı uydu üzerinden izleyebilmenizi sağlayan bir araç. İnternet bağlantısını kullanan araç ile dünyayı yerinizden kalkmadan dolaşabilirsiniz.

  FLV Player
  Son zamanlarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan FLV formatını oynatabilen FLV Player ile YouTube ve benzeri video portallarındaki video görüntülerini izleyebilirsiniz.

  Babylon
  Kullanışlı bir sözlük programı olan Babylon ile diller arasında çeviri yapabilirsiniz. Birçok dili destekleyen programın tek olumsuz yanı ücretsiz olmaması…

  Getright
  Download ManagerGetRight ile dosyalarınızı en hızlı ve güvenli bir şekilde bilgisayarınıza indirin. Kullanımı oldukça basit olan yazılım, hem profesyonel hem de amatör kullanıcılara hitap ediyor.

  Google Picasa
  Google'ın popüler resim düzenleme aracı olan Picasa ile fotoğraflarınız üzerinde birçok ince ayarı yapabiliyorsunuz.

  Audacity
  Ücretsiz bir ses düzenleyecisi olan Audacity ile ses dosyalarınızı düzenleyebiir ve kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Audio Converter
  Audio Converter, WMA, MP3, AIFF ve WAVE formatlarını birbirine en kısa yoldan dönüştürebilen kullanışlı bir yazılımdır. Bunun yanı sıra müzik CD'lerindeki track'leri de HDD'ye alabilen yazılım, şarkılarınızı CD ta da DVD'ye de yazabilmenize imkan tanıyor.

  Express Burn
  Nero her ne kadar alanında bir numara olsa da, ücretli bir araç olduğundan kullanıcılar ücretsiz bir alternatifini arayabilir. Bu anlamda Express Burn’e göz atmanızda fayda var; zira bu araç ile CD/DVD ve hatta Blu-ray disklere yazma işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

  7-Zip
  Winrar’ın güçlü bir alternatifi olan 7-Zip ile 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TAR dosyalarını sıkıştırabilirken, ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM ve XAR formatlarını açabilirsiniz.

  WinZip
  WinZip’i duymayan yoktur. Popüler sıkıştırma araçlarından biri olan WinZip ile zip, rar, tar, bz2 gibi birçok sıkıştırma formatındaki dosyayı açabilir ve bu formatlarda sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz

  Partition Magic
  Bu yazılım ile hard diskinizi bölümlere ayırabilir, bölümlerin kapasite ölçülerini değiştirebilir ve veri kaybı olmaksızın hard diskinizin bölümlerini tekrar birleştirebilirsiniz.

  Freeraser
  Freeraser, silmek istediğiniz verileri tamamen hard diskinizden silen bir yazılımdır. Normalde bir dosyayı sildiğinizde, daha sonra kurtarma araçlarıyla bu verilerin kurtarılabilmesi, bir şekilde mümkün olabiliyor. Bu kurtarma şansını da yok eden Freeraser ile önemli veya gizli verilerinizi silmek istediğinizde, kurtarılma şansını da ortadan kaldıracaksınız.

  Thunderbird
  Microsoft’un Outlook Express ya da Outlook araçları dışında ücretsiz bir e-posta istemcisini de kullanabilirsiniz. Mozilla’nın geliştirdiği Thunderbird ile e-postalarınızı en ayrıntılı şekilde kontrol edebilirsiniz.

  SnagIt
  Bilgisayarınızdan ekran görüntüsü almaya yarayan araç ile PrintScreen tuşuna basarak dilediğiniz ölçüde ekranınızdan fotoğraflar çekebilirsiniz.

  TechPower
  Up GPU-ZGPU-Z, GPU ve ekran kartınızla ilgili size ayrıntılı bilgi veren, kullanışlı bir araçtır. NVIDIA ve ATI kartlarını destekleyen yazılım, GPU, ekran bilgisi ve overclock gibi ekran kartıyla ilgili birçok bilgiyi kullanıcılarla paylaşıyor. Yazılımın bir diğer önemli özelliği ise, kullanımının herhangi bir kurulum gerektirmemesi.

  DiskDigger
  DiskDigger, verilerini bir şekilde kaybeden ve bu verilerini kurtarmak isteyen kullanıcılara yönelik olarak hazırlanmış olan kullanışlı bir veri kurtarma yazılımıdır. Diğer dosya kurtarma yazılımlarından farklı olarak hard diski tam bir taramadan geçiren DiskDigger, üzerine yazılmış olan bölümdeki dosyaları dahi tespit edebiliyor.

  IrfanView
  ACDSee’nin aksine ücretsiz bir resim görüntüleme aracı olan IrfanView ile hemen her formattaki resim formatını görüntüleyebilmeniz mümkün.

  Skype

  Anlık mesajlaşma yazılımlarından biri olan Skype ile telefon görüşmeleri yapabileceğiniz gibi internet üzerinden video konferansı da yapabilmek mümkün.