Bilgisayarda Fan Hızı Nasıl Ayarlanır

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bilgisayarda Fan Hızı Ayarlama Programı speedfan adlı ücretsiz yazılımla bilgisayarınızın fanını istediğiniz gibi ayarlayabilir dilerseniz otomatik olarak hazır ayar modunu kullanabilirsiniz. Ayrıca isterseniz manuel olarak ayarlar fanınızın gürültüsünden kurtulabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan Speedfan birçok işletim sistemleri desteklemektedir.

  Speedfan bilgisayarınızdaki fanların dönüş çalışma hızlarını, anakart ısısı gibi donanım bilgilerini Windows üzerinden ulaşmanızı sağlar.Bu arada program test edilip onaylanmıştır.Aşağıdaki bağlantıdan programı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  http://www.almico.com/sfdownload.php

  Programı indirdikten sonra yükleyin ve çalıştırın. Programın üst sekmesinde Info yazan yere gelin Get Config tıklayın.Karşınıza çıkan bu linke tıkladıktan sonra açılacak olan web sayfasından Next step tıklayın.Açılan ekrandan Anakartınızın markasını ve modelini seçin, daha sonra dil tercihinizi yapın ve Next Step tıklayın.Bu defa karşınıza seçtiğiniz anakartla ilgili olarak diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir konfigürasyon listesi çıkacaktır. Bu listeden birini seçip Get Config tıklayın.. Burada bize koyu yazılmış bir Ticket numarası verilecek, bu numarayı daha önce programda açık bırakmış olduğumuz pencerede Ticket bölümüne yazıyoruz ve OK tıklıyoruz..Bu seçtiğiniz dosya daha önce başka biri tarafından ayarlanmış ve siteye konulmuş hazır bir ayardır.
  Manuel Yöntem için Configure sekmesine tıklayıp ayarları yapacağız. Buradaki Temperatures sekmesinde sıcaklık, Fans sekmesinde fan, speeds sekmesinde fan dönüş hızları gibi ayarlayacağız.

  Temperatures sekmesinde donanımınızda algılanan sensörlerden gelen sıcaklık değerleri gösteriliyor. Örneğin -45, 0 yada 127 gibi değerler olabilir. Bu bölümde işinize yaramayan sıcaklıkların işaretlerini kaldırın.

  İstediğiniz sıcaklık bilgisini Mouse ile basılı tutarak yukarı aşağıya taşıyabilir ve istediğiniz sıraya sokabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise seçtiğiniz sıcaklık için istenilen değeri (Desired), belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında uyarı vermesi için belirleyeceğiniz değeri (Warning) ve bu sıcaklığın bilgi çubuğunda görünüp görünmemesi seçeneğini belirlemelisiniz. Bunun için ilgili sıcaklığı seçtikten sonra pencerenin alt bölümünde bu değerleri girmeniz gerekiyor. Her bir sıcaklık için aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor. Yalnızca bir sıcaklık için Show in tray seçeneğini seçeceğiz ve bu değer windows görev çubuğunda sürekli görünecek. Üzerine çift tıkladığınızda da program penceresi açılacak.

  Şimdi de fanlarınızı belirlemek için Fans sekmesine geçip yanında RPM değeri bulunan fanları yukarıya taşıyorsunuz. O RPM olan sensörlerde fan bağlı değil demektir. Bunların yanlarındaki işaretleri kaldırmamız gerekiyor ki program ana sayfasında gözükmesinler. Bu işlemden sonra OK diyerek ayar penceresini kapatıyorsunuz.
  Manuel olarak hangi fanın kasamızdaki hangi fan olduğunu ve hangi speed sensörünün bu fanı kontrol ettiğini belirlemeniz gerekiyor. Bunun için ana pencerede bulunan Speed değerlerini artırıp azaltarak fanlarınız gözlemleyeceğiz. Speed 0 yapınca duran ya da durma noktasına gelen ve 100 yapınca tam devirle dönen fan o speed sensörünün kontrol ettiği fan demektir. Fanı ve kontrolcü sensörü belirlediğinizde yine ayarlar sayfasına girip ilgili fana (Fans Sekmesinden) ve hız sensörüne (Speeds Sekmesinden) F2 tuşu yardımıyla ilgili isimleri atayacaksınız.

  Fan hızı ayarlarını yapmak için Speeds sekmesine geliyorsunuz ve hız kontrolcüsünü seçtikten sonra o fan için minimum ve maksimum fan devir yüzdelerini belirliyorsunuz, Automatically variated kutucuğuna işaret koymayı unutmayın

  Temperatures sekmesini açıyorsunuz ve burada sıcaklık etiketinin yanındaki + işaretine tıklayarak açılmasını sağlıyorsunuz. Bu açılan listede hız sensörleri var. Bunlardan hangilerinin o sıcaklık değeri için devrede olmasını istiyorsanız onun yanındaki kutucuğu işaretli bırakıyorsunuz diğer tüm sensörlerdeki işareti kaldırıyorsunuz.

  Bütün bu işlemlerden sonra artık speedfan sistemin kontrolünü ele almaya hazır. Automatic fan speed seçeneğini işaretleyin ve işlemi tamamlayın. Artık belirlediğiniz bileşenimiz istenen sıcaklıkta olacak. Böylece program tarafından fanlar otomatik olarak kontrol edilecektir.