Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bilgisayarları birbirinden ayıran belli başlı özellikler vardır. Bu özellikler kapasite, hız ve maliyet olarak gruplandırılabilir. Şimdi bu özellikleri incelemeye çalışalım.

  1. Kapasite

  Bilgisayarların en önemli özelliklerinden biri olan kapasite, bilgisayarın depolayabileceği bilgi miktarını gösterir. Bilgisayarların kapasiteleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bilgisayarın kapasitesi byte olarak ölçülür ve her karakter hafızada 1 byte'lık yer kaplar.

  2. Hız

  Bilgisayarın bir işi yapmada gösterdiği performans bilgisayarın hızını gösterir. Bilgisayarın hızını belirleyen en önemli donanım birimi işlemcidir. İşlemci hızı Hertz (Hz) olarak ölçülür ve saniyede yapılan işlem sayısını gösterir.

  3. Maliyet

  Bilgisayarın maliyetlerini artıran en önemli özellikler, kapasite ve hız olarak tanımlanabilir. Bunların dışında boyutları, donanım birimlerinin özellikleri ve bu birimlerin kalitesine göre de maliyetleri değişmektedir.

  4. Genel Kullanıcıları

  İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda bilgisayarlar da farklı şekil ve boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman bir masaüstü kimi zaman da dizüstü olarak görmekteyiz. Okullarda, iş yerlerinde, hastanelerde genellikle kişisel bilgisayarlar kullanılmaktadır. İşleri dışarıda olan seyahat ederek çalışan kesimler ise dizüstünü tercih etmektedirler. Mini bilgisayarlar ise genellikle yanlarında not tutmak ve günlük işlerini planlamak isteyenlerin tercihi olmaktadır.