Bilim Dünyasında Kadınlar

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bilim Dünyasının Başarılı Kadınları

  Tarih boyunca birçok kadının bilimsel gelişmeye katkıda bulunmasına karşın, kadınların yaptığı çalışmalar çok az kabul görmüştür. Çok sayıda nedenden ötürü başarıları görmezlikten gelinmiş, adları kitaplarda unutulmuştur. Kadınlar üniversitelere alınmamışlar, bilim kurumları ile laboratuvarlara sokulmamışlardır. Bilimsel eğitimleri az olduğu için birçok kadın ancak bilimle uğraşan erkeklere yardımcılık görevinde bulunabilmiştir. Durum yavaş yavaş iyileşmiştir, ama hala bilim alanında çalışan kadınların sayısı erkeklerinkinden çok daha azdır.

  İlk Bilim Kadınları

  Eski Mısır'da ve Eski Yunan'da kadın doktorlar olmasına rağmen, eski dünyada kadınların tıp ve bilim alanında çalışmalarına çok az fırsat tanınmıştır. Başarılı kadınların yaşam öyküleri, her zaman, ahlaksız ve tehlikeli diye bilim kadınlarını dışlayan erkekler tarafından yazılmıştır. Bu durumdaki bilim kadınlarının ilki, yaşamı iyice belgelenen Hypatia'dır. Yazılarının çoğu kayıptır; ama bilim adamları tarafından bu yazılara yapılan birtakım göndermeler vardır.

  [​IMG]

  Hypatia Mısır'da, İskenderiye'de doğmuş, burada matematik ve felsefe dersleri vermiştir. En önemli çalışmaları, cebir ve geometri alanındadır, ama o ayrıca mekanik ve teknolojiyle de ilgilenmiştir. Bunlardan başka, bir düzlemsel usturlap da içinde olmak üzere birkaç bilimsel alet tasarlayıp yapmıştır. Usturlap yıldızların, gezegenlerin ve Güneş'in konumlarını belirlemek için kullanılır.
   
 2. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Bilim Dünyasında Kadınlar

  bilim dünyasında bayan isimleri pek fazla ön plana çıkmasa da bu kadın bilim adamı yoktur anlamına gelmiyor. Aslında Fransız ihtilaline kadar Avrupa insanı kadına ikinci planda yer veriyor bilim ve düşünce adına ortaya bir şey koysalar cadılık ile itham edip aforoz ederek yakıyorlardı. Bu daha tarihi bir süreç olarak bayan isimlerini biraz geri planda bırakmıştır...