Bilimsel Gelişmeleri Etkileyen Tarihi Olaylar

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Elif tarafından 21 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  18. yüzyılda İngiltere'de başlayan Sanayi İnkılabı da birçok bilimsel gelişmeye yol açmıştır. Bu inkilap daha sonra bütün Avrupa'ya yayılmıştır. Bilimsel alandaki gelişmelerin olduğu bir olay da Sanayi İnkılabı'dır. 18. yüzyılda İngiltere’de başlayan bu inkılap, diğer Avrupa ülkelerinde de yayılmıştır. Pozitif bilimlerin üretim alanına uygulanmasıyla birtakım gelişmeler yaşanmıştır. İlmi buluşlar ile icatların üretime ve tekniğe uygulanmasıyla makine endüstrisi doğmuştur.
  Fahrenhayt termometreyi, Newton Yer Çekimi kanununu, James Watt (Ceymis Vat) buharlı makineyi, Fultor buharlı gemiyi, Stevenson (Sitivinsın) lokomotifi ve Pascal aşağıda görülen hesap makinesini bulmuştur.

  Avrupa'da Rönesans, Reform, Aydınlanma Çağı ve Sanayi İnkılabı gibi önemli olaylar bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda birçok yeniliğe sebep olmuştur. Bu olaylarla ortaya çıkan bilimsel gelişmeler Avrupa için bir ilk olmuş ve Avrupa'nın gelişmesine katkıda bulunmuştur. Avrupa'da ortaya çıkan bilimsel gelişmeler zamanla diğer toplumlara da yayılmıştır. Böylece bilimsel gelişmeler bütün dünyayı etkileyecek bir noktaya ulaşmıştır.