Bilinmeyen bilgisayar suçları

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bilgisayar suçları nelerdir?

  Bilgisayarınızla her gün yaptığınız şeyler sizi hapse kadar götürebiliyor. Bir çoğumuz internetteki özgür hayatımızın değerinin aslında çok da farkında değiliz.Bu özgürlüğü hayal edenlerin sayısı da az değil. Aşağıda bazı ülkelerde işlemeniz halinde hapse düşebileceğiniz bilgisayar suçları verilmiştir.İşte Bilinmeyen bilgisayar suçları:

  [​IMG]


  Çevrimiçi kumar


  Çevrimiçi kumar oyunları, birçok ülkede yasal da olsa örneğin ABD'de yasal değil. Amerikan hükümeti, şimdiye kadar sadece kumar sitesi işletenleri tutukladı. FBI ise herkese açık olarak yaptığı uyarıda, Facebook'ta ofis çapında kumar oyunu sunmanın tutuklanmayla sonuçlanabileceğini söylemişti.

  Dosya paylaşımı

  Dosya paylaşımı suçlamaları genellikle hukuk mahkemelerinde çözülüyor ve tutuklanma ile sonuçlanmıyor. Bazı ülkelerde ise dosya paylaşımını kişisel amaçlarla kullanmak, tamamen yasal durumda. Örneğin Hollanda'da dosyaları kişisel kullanım için indirmek yasalara uygun olarak değerlendiriliyor.

  Skype ve çevrimiçi sesli sohbet

  Etiyopya'da bir kanun taslağı, Skype ve VoIP hizmetlerini yasadışı hale getirmeyi amaçlıyor. Kanun, temel olarak şirketlerin kendi VoIP hizmetlerini sağlamalarına engel olmaya çalışsa da, kanunda yer alan bir satır, Skype ile internetten arama yapmak, bir ülke vatandaşının 3 sene hapis ile cezanlandırılmasını sağlayabilir.

  Dahası, ülkede 2002'de onaylanan bir yasaya göre internet yoluyla sesli iletişim ve faks hizmetlerini kullanmak yasaklanmış bulunuyor.

  Blog yazarlığı ve e-posta iletme

  Bazı otoriter yönetimler, hoşlarına gitmeyen her tür konuşmayı bastırmak isteyebiliyorlar. Örneğin 2005'deki Human Rights Watch raporuna göre Suriye hükümeti, vatandaşlarını fikirlerini çevrimiçi olarak paylaşmaktan alıkoymuştu. Bununla da kalmayan hükümet, politik şakaları e-posta ile iletmeyi de yasaklamıştı.

  Yorum yapmak ve isimsiz dolaşmak

  Suriye, Human Rights Watch'ın 2007 raporuna göre hükümet hakkında görüş bildiren iki kişiyi hücre hapsine almıştı. Bunun yanında yetkililerin hoşuna gitmeyen yorumlar yapan birkaç kişi de 2 sene hapse mahkum olmuştu.

  Krala veya dine saygısızlık yapmak

  Bazı ülkelerde insanlar, yönetimi eleştirmekten öte, sadece kralı veya dini eleştirmekten nedeniyle bile tutuklanabiliyorlar. Tayland'daki bir Amerikan vatandaşıo, "monarşiye saldıran" bir makaleyi tercüme ederek blog'unda yayınladığı için tutuklanmıştı. Tayland'daki kanunlar, monarşiye hakaret etmeyi 15 seneye kadar hapis cezası ile cezalandırabiliyor. Endonezya'da ise bir adam, Facebook'da "Tanrı yoktur" diye bir paylaşımda bulunduğu için 2.5 sene hapse mahkum olmuştu.