Bilişim teknolojilerinin sosyal ve kültürel katkıları nelerdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 4 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Bilişim teknolojilerinin sosyal kültürel katkısı nedir

  Bilgi teknolojilerinin hızlı gelişmesiyle bütün dünyayı saran bir iletişim ağı kurulmuştur, bu küresel iletişim ağı bilimsel araştırmaların, üretkenliğin, kültürel değişmelerin, global ticaretin ve global eğitimin ana bilgi kaynağı olmuştur. Bu ağ dünyada yaşayan tüm insanlar arasında yazılı, sözlü ve görüntülü iletişim kurmak için küresel bir merkez oluşturmaktadır.
  Bilişim teknolojileri ve üretim teknolojileri hızla gelişip, değişiyorken artan acımasız rekabet ortamı insanların yaşama dair beklentilerini, taleplerini de değiştirmektedir. Gelişen ve değişen tüm şartlar incelendiğinde bu küresel hareketlerin kendi anayasalarını, temel ilke ve prensiplerini uygulamaları sonucunda dünyada büyümenin, serbestleşmenin ve şeffaflaşmanın artacağı kabul edilmektedir.

  Devletlerin yönetiminden sosyal yaşam kadar bütün alanlarında bu gelişmeden etkilenmediğini söylemek mümkün değildir. Bilişim teknolojileri yaşantımızın her santimi için yenilikler getirmiş olmasına rağmen toplumların belki de en hayati işlevi olan eğitim alanında kullanılmaları son derece sınırlıdır.

  Bilişim teknolojilerinin, bireysel ve toplumsal yaşamın hemen hemen tüm boyutlarını etkilediğini söylemek günümüzde bir sav olmaktan çıkmış ve genel geçer bir görüş haline gelmiştir. Söz konusu etkileri genel olarak bir taraftan olumlu etkiler ve olumsuz etkiler, diğer taraftan doğrudan etkiler ve dolaylı etkiler olarak sınıflamaya çalışmak olanaklıdır. Olumlu etkilerin, ağırlıklı olarak doğrudan gözlenebilir ve ekonomik olarak hesaplanabilir olmaları nedeni ile sınıflanmaları ve tartışılmalarının çok daha kolay olmasına karşın, olumsuz etkiler için net bir sınıflama ve tartışma yapabilmek çok kolay değildir.

  Bunun temel nedeni, olumsuz etkilerin ağırlıklı olarak sosyal, kültürel ve dolaylı olmaları ve bu nedenle üzerlerinde daha öznel değerlendirmelerin yapılabiliyor olmasıdır. Örneğin Facebook hizmete gireli çok uzun bir süre geçmemesine rağmen şikâyetler çok fazla artmıştır. İyi niyetle, insanların eski dostlarını bulmalarına yardımcı olmak amacıyla hizmete sunulan Facebook, kısa bir sürede tehdit aracı halini almaya başlamıştır. Bu en güncel uygulamalardan sadece biridir.


  Bilişim Teknolojilerinin Kültürel-Sosyal Katkıları ve Kaybettirdikleri

  İnsanlık iletişimi, bilgiye erişmeyi, bilgi oluşturmayı çağlardan beri çeşitli evrelerden geçirerek, geliştirerek günümüze kadar ulaştırdı ve ulaştırmaya da devam ediyor. Taşlara yazı yazıp onları belge haline getirmek, dumanla iletişim, kuzgunla iletişim, mektupla iletişim, telefonla iletişim, belgelerin kağıtlara elle yazılıp elle kopyalanması, basılı materyaller halinde koca binalara arşivlenmesi derken kökeni bilgiden oluşan bilişimin devreye girmesi ve gelişmesiyle insanlığa büyük katkıları oldu ve bunun yanında da kaybettirdikleri de oldu.

  Bilişim teknolojilerin gelişmesi sayesinde insanlar bilgiye kolay ulaşıyor ve zamandan kazanıyorlar. Bunun yanında birçok konuda maliyet azalıyor.

  Eskiden mektupla iletişim sağlanmaya çalışıp günlerce beklenirken şimdi bir e-posta ile kısa sürede iletişim kurulup hasret gideriliyor, sorunlar çözülüyor, gerekli belge transferleri yapılıyor.

  Eskiden bilgiye ulaşmak için yine mektup ya da bir bilene telefonla sormak ya da bilgiye ulaşmak için kütüphanelere gitmek gerekirken şimdilerde internet olan her cihazdan bilgiye ulaşmak kolay oluyor.

  Belgelerin koca binalarda arşivlenmesi yerine artık elektronik ortamlarda arşivlenip yerden kazanç sağlanıyor.

  Çeşitli görüşmeler için şehir şehir, ülke ülke koşturmak yerine bazen e-konferans yöntemleri ile görüşmeler daha ucuza ve daha kısa sürede sonuçlandırılıyor.

  Bunlar gibi katkıların yanında kaybettirdikleri de oluyor. Bilgisayarlar, cep telefonları ya da oyun konsolları yok iken çocuklar sokaklarda, parklarda, çayırda koşuyor ve çeşitli kültürel oyunlar oynuyorlardı. Bu sayede fiziksel-zihinsel gelişimlerine katkıda bulunuyorlardı. Şimdilerde meşe-bilye-misket, seksek, çamurda çivi oyunu, gazoz kapağı, beştaş, dama, ip atlama, kovalamaca, saklambaç, evcilik … gibi oyunları oynayan çocuklar azalırken bilgisayar, oyun konsolu ve cep telefonları başında çok vakit geçiren çocuklar çoğalıyor. Elektronik ortamda sosyalleşme ile birebir sosyalleşme arasında farklar oluşuyor. Kişilikler, tarzlar, sohbetler de değişiyor ve bazen bu insanları olumsuz etkiliyor.

  Tatillerde her gün 10 saat koşturan, hoplayan zıplayan çocuk yerine 10 saat bilgisayar başında duran çocuklar geliyor ve sağlık sorunlarını siz düşünün. Aile sohbetlerinde ellerde cep telefonu ile sohbetin samimiyetini bozan insanlarda çoğalıyor.
  Bunun dışında suçlar da değişiyor. Eski suçların yanına bir de bilişim suçları ekleniyor ki bu başlı başına ayrı bir konu.
  Eskiden ödev yapmak için kütüphanelere koşan öğrenciler, bilişim gelişmesi ve yaygınlaşması ile bu kütüphane kültürünü azaltmış oluyor.

  Eskiden birebir tanışmalarla kurulan arkadaşlıklar yerine şimdi sosyal sitelerde tanışılan arkadaşlıklara, hatta bu arkadaşların yabancı olmaları ile de kültür paylaşımları ve dil öğrenme konuları da gündemde yer tutuyor.

  Eskiden dağ başında bir bilgiye erişmek için bilginin bulunduğu ortama gitmek gerekirken şimdi cep telefonunda internet var ise o bilgiye ulaşmak işten bile olmuyor.

  Facebook, Twitter, Youtube gibi popüler siteler başlı başına bir kavram, ekol ve kültür oluyor.

  Gün geçtikçe teknoloji ilerliyor, bilişim gelişiyor. Yukarıda saydığımız gibi bir çok katkısı ve kaybettirdiği oluyor. Bana göre katkıları daha çok ve kaybettirdikleri ise çok sorun değil. Sorun olan kaybettirdiklerinin birçoğu ise çözülebilecek sorunlar.