Bir yerde hava basıncının değişmesinin nedeni nedir ve rüzgâr nasıl oluşur?

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Chanyeol tarafından 26 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Bir yerde hava basıncının değişmesinin nedeni nedir ve rüzgâr nasıl oluşur?

  Hava basıncı çeşitli etmenler altında değişiklik gösterir. Bu etmenler:
  a) Sıcaklık (Termik Etken)
  Basıncı en çok etkileyen etmen sıcaklıktır. Sıcaklığın günlük mevsimlik değişimine bağlı olarak basınç değişir. Isınan hava genleşerek yükselir. Gazların seyrelmesi nedeniyle basınç düşer ve alçak basınç alanı oluşur. Soğuyan havada Gaz molekülleri sıkışarak ağırlaşır. Ağırlaşan gazlar yeryüzüne doğru yığılır ve yüksek basınç alanı oluşur.
  b) Yükselti
  Yeryüzünden yükseldikçe; Yerçekimi ve atmosferdeki gazların miktarı azalır. Bunlara bağlı olarak basınç düşer.
  c) Hava Yoğunluğu (Dinamik Etken)
  1 m3 havanın içerisindeki gazların miktarına hava yoğunluğu denir. Yoğunluk Su buharına ve toz zerreciklerine göre değişir.
  d) Yerçekimi
  Dünya’nın geoid şekli nedeniyle yerçekiminin Ekvator’dan kutuplara doğru artması, basıncın kutuplarda yüksek olmasının nedenlerinden biridir.
  e) Mevsim
  Mevsimlerin basınç üzerindeki etkisi ılıman kuşakta belirgindir. Yaz aylarında ısınmanın etkisiyle karalar alçak basınç, denizler ise yüksek basınç alanıdır. Kışın ise denizler alçak basınç, karalar yüksek basınç alanıdır. Bu durum sıcaklığın basınç üzerindeki etkisini kanıtlar.
  f) Dünya’nın Günlük Hareketi
  Dünya, ekseni çevresinde döndüğü için hava akımları yönlerinden sapar. Sapmalar sonucu 30° enlemlerinde alçalıcı hava hareketleri ile yoğunluk arttığından basınç yükselir ve dinamik yüksek basınç alanı oluşur.
  Rüzgar Nasıl Oluşur?
  Değişik veya aynı alanlarda yer alan hava kitlelerinin arasında belirli basınç farkları olur. Bu basınç farkından ortaya çıkan hava akımları sonucunda rüzgar meydana gelir. Rüzgarın meydana gelme sebepleri arasında yer yüzündeki topografik yapı, diğer atmosferik olaylar, yüzeysel sürtünmeler ve dünyanın dönüşü yer alır. Bu sebepler rüzgarın yüksek basınç alanından alçak basınç alanına geçişinde oluşur.