Birleşmiş Milletlere Bağlı ve Yardımcı Kuruluşlar

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Suga tarafından 15 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Birleşmiş Milletlere Bağlı ve Yardımcı Kuruluşlar
  Uluslararası çalışma sözleşmelerini hazırlar. Çalışan insanların koşullarını iyileştirmeye ve haklarını korumalarına yardımcı olur.

  Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO)
  Dünya barışma katkı sağlamak amacıyla eğitim ve kültürel alandaki yatırımları destekler, bilgisizliğin ve geri kalmışlığın önüne geçerek dünya uluslarının yakınlaşmasını amaçlar.

  Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
  Doğal kaynakların, gıdaların korunmasını sağlayacak önlemler alır. Dünya halklarının açlıkla mücadelesine yardımcı olur, ihtiyacı olan bölgelere gıda yardımı sağlar.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
  Salgın hastalıklarla mücadele eden bir kuruluştur. Salgın hastalıkların yayılmasına karşı tedbirler alır, araştırmalar yapar, raporlar hazırlar.

  Çocuk Fonu (UNICEF)
  Çocukların, gençlerin sorunları ile ilgilenen bir kuruluştur. Özellikle geri kalmış bölgelerdeki, çatışma olan ülkelerdeki çocukların olumsuz şartlardan etkilenmemesi için çalışır.
  Çocuklara yardım amacıyla fon oluşturur ve ekonomik yardım sağlar.

  Uluslararası Para Fonu (IMF)
  IMF, dünya finansal düzenini sağlamak; borsa, döviz kurları ve ödeme planlan gibi alanların denetim ve kontrolü için kurulmuştur.
  Milletlerarası ticaretin dengeli bir şekilde yürütülmesi için ihtiyacı olan devletlere finansal destek sağlar.

  Uluslararası Bayındırlık ve Kalkınma Bankası (IBRD)
  Dünya Bankası’nın borç veren kuruluşudur. Devletlerin ülke ekonomilerinin işleyişini geliştirme amaçlı programlar hazırlayarak devletlere kredi sağlar.