Biruni Kimdir Kısaca Özeti

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Biruni Kimdir Kısaca Hayatı

  Türk İslam dünyasının yetiştirdiği büyük bilim ve inanç adamlarından kalan Bîrûnî, İran sınırları içerisinde yer alan Kas kentinde 973 de doğdu.
  Harezm Türklerinden kalan ve ufak yaşta babasını kaybeden Bîrûnî, kabiliyetleri ve zekasıyla anında dikkatleri çekti. Harezmşah hanedanından meşhur matematikçi Ebu Nasr Mansur, Bîrûnî’yi himayesine alarak yetiştirdi.

  Astronomi çalışmalarına 995′te başlayan Bîrûnî, Harezm civarındaki Buşkatir’de, güneşin ve gezegenlerin deklinasyonlarını (meyillerini) saptama etti. Çağın önde iştirak eden astronomlarıyla beraber türlü rasat çalışmaları yapan Bîrûnî, 44 yaşındayken Gazneli Sultan Mahmut’un himayesine girdi ve çalışmalarını burada devam ettirdi . 1011′de Kabil’de çalışmalar yaptı.
  Gazneli Sultan Mahmut’un Hindistan seferine, başdanışman ve hazine genel müdürü olarak katıldı.
  Hindistan’ın fethinden anında sonra burada türlü ölçümler yapan Bîrûnî, yerkürenin yarıçapını 6.324.66 kilometre olarak, gerçeğe birçok yakın biçimde hesapladı ve dünyanın yuvarlak olduğunu, tereddüte meydan bırakmayacak biçimde bilgisini verdi .
  Arapça ve Farsça’nın yanında Sanskritçe, İbranice, Rumca, Süryanice ve Yunanca’yı da öğrenen Bîrûnî, astronominin yanında tıp, fizik, matematik, tarih, kronoloji, ve inanç ilimlerinde de büyük gelişim gösterdi. Bu bilim dallarında, toplamında 196 eser yazdı.
  Sahip olduğu biyolojik denetim metodu nedeniyle , bilim tarihçileri Bîrûnî’yi, tüm zamanların en büyük mütefekkirleri aralarında sayar. Yerçekimi kanunu konusunda, İngiliz Newton’dan öncesinde incelemeler yapan Bîrûnî, dünyanın merkezinin cisimleri çektiğini ve bu sebeple , dünya dönmesine nazaran üzerindekilerin boşluğa fırlamadığını izah etti.
  Bîrûnî 1049 senesinde Gazne’de Hayata Veda Etti.