Bisikletin Tarihsel Gelişimi Özeti

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Bisikletin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi

  Bisiklet ilk ne zaman icat edildi ve bisikletin tarihsel gelişimi nedir? İnsanlara ulaşım aracı olarak kolaylık sağlayan aynı zamanda spor yapma olanağı veren bisiklet 12. yy’da icat edilmiştir. İlk olarak Çin’de icat edilen bisiklet oldukça ilkeldi. Daha sonra 1791′de gelişime başlayan bisiklet ayakların itilmesiyle hareket ediliyordu. Gün geçtikçe geliştirilen bisiklete gidon takılarak geliştirilmiştir. 1816

  1818′de metal bisiklet üretimine başlanmıştır. İl metal ve pedallı bisiklet Mac Milan tarafından Leonardo Da Vinci’nin çizimleri sayesinde İskoçya’da yapılmıştır. Bisikletin tarihi gelişimi bundan 50 yıl sonrada devam etmiştir. Ön tekerlek çapı 1-1.5 m çapında olan dev bisikletler üretilmiştir.

  Hatta savaş sırasında Fransızlar bu bisikletleri ordularını hızlandırmak için kullanmıştır. 1888 yılında seri üretimi ilk kez yapılan bisikletler oldukça pahalı olması nedeniyle halka ulaşamamıştır. Zamanla artan fabrika sayısı ile bisikletler halkın vazgeçilmez ulaşım araçlarından biri olmuştur.

  Günümüzde artık bisikletlerin yerini arabalar alsa da küçük yerleşim yerlerinde ulaşım aracı olarak hala bisikletler kullanılmaktadır.