Bitkilerde Aşılama Nasıl Yapılır

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Elif tarafından 4 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bitkilerde Aşılama

  Bitkilerde aşılama aşı döneminde ve bitkinin çoğalması istenildiğinde bitkinin türüne göre bir gözün alınmasıyla veya kalem denilen (dal parçası) ile diğer bitkinin üzerine yerleştirilmesi veya tutturulmasıyla olur ve bu işlemin adı aşılamadır.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/bitkilerde-asilama-nasil-yapilir-4879.jpg]bitkilerde-asilama-nasil-yapilir-4879[/IMGALT]
  Aşılama çoğalmanın başka bir adıdır yada çeşididir.

  Bitkilerde aşı yapmak tohum, çelik, daldırma ve kök sürgüleriyle çoğalma imkanı olmayan meyve ve tür çeşitlerinin kaybolmaması önlenerek aşı devamlılığını sağlar.


  Bitkilerde yapılan aşı yöntemi mevcut çeşidin özelliğini muhafaza ettiği gibi anaç ve kalem kullanılarak verimliliği, kaliteyi, bitkinin ömrün, bitkinin şeklini büyük ölçüde iyileştirmeye yarar ve daha gür olarak gelişir.
  Aşının bir başka özelliği bitkilerde çeşit değiştirmektir yani bir ağaçtan aynı cins fakat farklı ürün alınabilir. Ayrıca aşılmada ağaçlarda yada bitkilerde meydana gelen yara veya don zararlarına karşıda aşılama yöntemi kullanılır.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/bitkilerde-asilama-nasildir-65562.jpg]bitkilerde-asilama-nasildir-65562[/IMGALT]

  İki çeşit aşılama tekniği vardır:

  1) Göz aşıları
  2) Kalem aşıları


  Ayrıca aşı çeşitleri denince göz aşıları, kalem aşıları, yaprak aşıları, göz aşısı ve çeşitleri olarakda bilinir.
  Kısaca Aşı: Aşı ile üretim bir bitkinin bir parçasını başka bir bitki ile bir araya getirerek kaynatılası olayına aşı yada aşılama denir.