Bitkilerde Büyüme Ve Gelişme

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bitkilerde Büyüme Ve Gelişme nedir

  Bitkilerin gelişmesi için güneş ışığına, havadaki karbon dioksite, toprağın da su, mineral ve diğer besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların sağlanması ile bitki büyür, gelişir ve bazı hücre, doku ve organlar oluşarak, kendine özgü şekil alır. Ancak bu oluşumların nasıl meydana geldiği konusunda birçok detay bilinmemektedir. Sadece normal büyüme ve gelişmenin oluşması için bazı iç ve dış faktörlerin etken olduğu bilinmektedir. Bitkideki büyüme ve gelişmeyi düzenleyen bilindik iç faktörler kimyasal özelliktedir. Bitki büyümesini düzenleyen maddeler bitkilerce oluşturulan veya bitkiye dışarıdan sağlanan, çok az miktarlarda bitkideki büyüme, gelişme ve diğer fizyolojik olayları tek başına yada birlikte olumlu olumsuz yönde etkileyebilen, oluşturdukları dokularda etkin olabildikleri gibi diğer bitki kısımlarına da taşınabilen ve bu etkinliği diğer organlarda da gösterebilen organik maddelerdir. Bitkiler büyüme, gelişme ve değişime uğramaları için ihtiyaçları olan bu maddeleri kendileri üretirler. Bitki bünyesinde oluşup,fizyolojik olayları (büyüme ve gelişmeyi) düzenleyen bu maddelere hormonlar yada fitohormonlar (bitki hormonları)denir.

  1930’lu yıllarda Bitki büyüme düzenleyicilerinin (BBD) önemi anlaşılmış ve bu tarihten sonra bunların tarımsal ürünlerdeki fonksiyonu araştırılmaya başlanmıştır. Bitki fizyolojisi hakkında yapılan çalışmalar, BBD’nin bitki büyüme ve gelişmesindeki
  rollerini ortaya çıkarmış ve zamanla bitki bünyesinde sadece büyümeyi teşvik eden maddelerin değil, aynı zamanda büyümeyi engelleyen maddelerin de sentezlendiği anlaşılmıştır.

  Bugün çimlenmeden hasada ve hasat sonrası korumaya kadar bitkinin büyüme oranını ve gelişmesini etkilemek amacıyla yaygın olarak kullanılan BBD’lerinin verim üzerine olan etkileri genelde dolaylı yoldan olmaktadır. Bitkilere bu maddelerin dışsal uygulanmasında amaca uygun kimyasalın seçimi, uygun konsantrasyonun ve uygulama zamanının tayini arzulanan tesir için oldukça önemlidir

  Tarımda BBD kullanım amaçları başlıca şu şekilde sıralanabilir; çelikle çoğaltmayı sağlamak, tohumların çimlenme gücünü artırmak, çiçeklenmeyi teşvik etmek veya geciktirmek, soğuğa dayanıklılığı artırmak, meyvelerde tohum oluşumunu artırmak, meyve iriliğini artırmak, meyve muhafaza süresini uzatmak, bitkilerin hastalık ve zararlılara dayanıklılığını artırmak, yabancı ot kontrolünü sağlamak, pamuk ve tahıllarda yatmayı önlemek, hasat öncesi meyve dökülmesine engel olmak, makinalı hasadı kolaylaştırmak için tüm bitkilerin aynı zamanda olgunlaşmasını sağlamak ve hasatta iş gücünü azaltmak, olgunlaşmayı hızlandırarak yatmayı engellemek, patateste dormansiyi kırmak, özellikle doku kültürü çalışmalarında köksürgün ve yumru oluşumunu teşvik etmek.Bitkilerde doğal olarak bulunan hormonların tabiatı, oluşumu ve etkileri bileşiğin bitki hormonu olarak nitelendirilebilmesi için şu özelliklerin olması gerekir:
  • Bitki bünyesinde oluşması,
  • Oluştuğu yerden başka bir yere taşınabilir olması,
  • Taşındığı yerde farklı yaşam olaylarını yönetmesi veya düzenlemesi
  • Çok düşük şartlarda dahi bu etkilerini gösterebilmesi gerekmektedir.