Bitkilerde Eşeyli Üreme Ve Çimlenme

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 14 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  ÇİÇEKSİZ BİTKİLERDE ÜREME
  Çiçeksiz bitkilerin hemen hepsi spor meydana getirir. Sporlar çimlenerek haploid bitkicikleri (gametofitleri) oluştururlar. Üremelerinde eşeysiz ve eşeyli üremenin birbirini takip etmesi yani döl almaşı (=metagenez) görülür.
  Su yosunlarının çoğunda zigot mayoz geçirerek sporlar oluşur ve haploid evre hakimdir.
  Kara yosunlarında döllenme sonucu oluşan zigottan mitoz bölünmelerle meydana gelen sporofit bitki gametofit bitki üzerinde gelişir ve mayozla sporlar oluşturur. Sporlar mitozla çimlenerek gametofit bitkiyi meydana getirir. Haploid evre hakimdir.
  Eğrelti otlarında döllenmeyle oluşan zigot mitoz bölünmelerle sporofit bitkiyi oluşturur. Sporofit fotosentez yapabilir, üzerindeki spor keselerinden mayoz bölünmeyle oluşan sporlar çimlenerek gametofiti oluşturur. Diploid evre hakimdir.
  B. ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE ÜREME
  1. Çiçeğin Yapısı
  Çiçekli bitkide, eşeyli üremeyi sağlayacak organların meydana geldiği yer çiçektir.
  2. Embriyo Kesesi ve Yumurtanın Oluşumu
  Dişi organın yumurtalığında (ovaryum) bir veya bir kaç tane tohum taslağı bulunur.
  Her tohum taslağı içerisinde 2n kromozomlu megaspor (makrospor) ana hücresi vardır. Bu hücre mayoz ve mitoz bölünmeler geçirerek, yumurtanın da içinde bulunduğu 8 çekirdekli embriyo kesesini oluşturur.

  Tohumun uygun bir ortamda genç bir bitkiyi oluşturmak üzere geçirdiği değişimlere çimlenme denir.

  Çimlenme için su, uygun sıcaklık, oksijen gereklidir. Ancak en önemli faktör tohumun olgunlaşmış olmasıdır. Çimlenme, hormonlarla kontrol edilen metabolik bir olaydır.

  Çimlenme mekanizması yönünden bitki tohumları iki grupta toplanır. Fasulye gibi çift çenekli bitkilerde tohum içinde kalan embriyonik gövde kıvrılarak yer çekiminin aksi yönünde büyür ve çenekleri toprak üstüne iter. Gövde ve yapraklar toprak üstünde gelişir. Mısır gibi tek çenekli bitkilerde ise embriyonik gövde doğrudan toprak üstüne çıkarak gelişir. Bu bitkilerde çenek toprak altında kalır.

  Çimlenme bir tohumun çimlenme gücünü koruma süresi; kabuğun kalınlığına ve besi dokusuna bağlıdır.

  Tohumun olgunlaşmasından çimlenmesine kadar geçen süredeki durumuna uyku hali (dormansi) denir.