Biyolojik Saatler ve Mevsimler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 8 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Biyolojik Saatler ve Mevsimler


  [​IMG]

  Kış mevsimine geçişte insanların ruh hallerinde bazı sıkıntıları da beraberinde getirir.Mevsimsel depresyonun en önemli nedeni biyolojik faktörlerdir. Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde daha fazla görünür. Her mevsim dönümünde vücudumuzun yeni bir ritme alışması gerekiyor.

  Vanderbilt Üniversitesi'nde, bebek fareler üzerinde yapılan deneylerde kışın doğumların şizofreni, depresyon ve mevsimsel duygu bozukluğu gibi bir çok sinirsel hastalıklara neden olduğu ortaya çıktı.
  Kışın doğan yavrular, sütten kesildikten sonra hangi mevsimsel döngüye maruz bırakılmışlarsa günlük aktivitelerinde bariz bir azalma kaydedilmiş.

  Deneyde biyolojik saatler gün uzunluğuna göre davranışlarımızı mevsime göre değiştirdiği ve etkilediği gözlemlenmiş.

  Araştırmacılar fare beynindeki ana biyolojik saatleri, kışın doğan farelerin beyin bölgelerindeki işlevin yazın doğanlara göre yavaşlama eğiliminde olduğunu gözlemiş. Hatta kış yavruları mevsim geçişlerine de, mevsimsel duygu durumu bozukluğu yaşayan insanlardakine benzer biçimde aşırı tepki vermişler.

  Bu durumdan yola çıkarak mevsim geçişlerinde ruh halimizdeki değişimler istem dışı olmaktadır.Birden fazla duygu yoğunluğuna neden olan bu değişimler içinde hüzün, umutsuzluk, ağlama isteği,uykusuzluk veya aksine fazla uyuma isteği kendini gösteriyor.
  Mevsimlerin bu şekilde olması ayrıca stresin daha fazla olduğu kişilerde ve sürekli ayakta durmak zorunda kalan kadınlarda, daha belirgin olmaktadır.