Biyoyakıt Özellikleri Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Biyoyakıt

  Biyoyakıt, özellikle son zamanlarda ülkemizde de kullanımı oldukça artmış bir enerji türüdür. Genellikle tarımsal atıklardan üretilen bu enerji, son derece doğal olduğu için diğer birçok enerji kaynağından daha fazla doğa dostudur. Hem ekonomik hem de etkili olan bu yakıt türü ile birçok kişi hayatını daha da kolaylaştırmaktadır. Biyoyakıtlar, son zamanlarda artmış olan küresel ısınmaya karşı çok önemli bir yaklaşımdır. İnsanların kullandıkları birçok yakıt türü doğaya dolaylı ve doğrudan yollarla zararlıdır. Fakat biyoyakıt, diğer yakıtlara göre birçok yönden daha avantajlı olarak doğaya daha az zarar verir. Biyoyakıt enerjisine bağlı olarak sadece ülkemizde değil diğer tüm dünya ülkesinde büyük projeler geliştirilmektedir. Şehirlerin ve hatta ülkelerin elektrik enerjilerinin, ısınma enerjilerinin karşılanması için uygulanacak olan projelerin tümü biyoyakıt sistemine göre ayarlanmaktadır. Hazırlanan projeler içerisinde araç yakıtlarının da biyoyakıt olarak ayarlanması bulunmaktadır. Biyoyakıt, tarımsal potansiyeli yüksek olan bölgelerde daha fazla rağbet görmektedir. Hatta hayvancılıkla uğraşan birçok insan, evlerine enerji olarak biyoyakıt enerjisini kullanmaktadır. Bu enerjiyi kullanan insanlar çok ciddi bir şekilde olumlu yorumlar yapmaktadır. Bu enerji, tarımın etkili olduğu yerlerde yüksek potansiyel ile etkilere neden olduğu için son derece avantajlı olarak ele alınmaktadır. Biyoyakıt, günümüzde başta hayvan atıkları olmak üzere bitkisel atıklar, elyaf atıkları, karbonhidratlar,endüstriyel atıklar, kentsel atıklar ve yağlı tohumlardan elde edilebilir. Hatta bu nedenle biyoyakıt enerjisine yenilenebilir enerji diyebiliriz.


  Biyoyakıt enerjisinin avantajları:

  • Biyoyakıt, biyolojik olarak çok kolay bir şekilde ayrışabilen bir yakıt cinsidir. Bu nedenle kesinlikle toksik özellik göstermez. Toksik özellik göstermediği için ise biyoyakıt çok daha güvenli bir şekilde evlerde veya iş yerlerinde kullanılabilir.
  • Biyoyakıt, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Evde oluşan çöplerin veya diğer atıkların kullanılması ile bu enerjiyi yenileyebilirsiniz.Biyoyakıt, yerel imkanlarla tekrarlanır. Bu nedenle çok daha ucuza mal edilebilir.
  • Biyoyakıt enerjisi, ülkelerde petrole olan bağımlılığın azaltılmasında çok ciddi bir şekilde etkiler yapmaktadır. Bu gibi durumlarda ülkelerde stratejik olarak gelişmeler ve aynı zamanda ekonomik kalkınma açısından çok olumlu etkilere neden olmaktadır.
  • Biyoyakıtın bir diğer avantajı ise Toplu üretimi sırasında ve kullanıma hazır hale getirilmesi sırasında birçok insana iş imkanı sağlayarak işsizliğin azaltılmasında da olumlu etkiler yapar. Bu şekilde ülkede sanayi gelişimi de artmış olur. Tabi ki bu avantaj, çok toplu enerji üretim tesisleri için geçerlidir.
  • Biyoyakıt enerjisi gübre, küspe ve gliserin adındaki yan ürünlerle tarım ve sanayinin gelişmesine katkıda bulur. Biyoyakıt enerjisi bu gibi yönleri ile toplumsal olarak olumlu etkilere neden olur.
  Biyoyakıtın dezavantajları:
  • Biyoyakıt enerjisinin en büyük dezavantajı, diğer yakıt türlerine göre ısıl değerinin çok düşük olmasıdır. Bu durum özellikle motorlardaki yanma sonucunda azda olsa güç kaybına neden olmasıyla çok net bir şekilde belli olmaktadır.
  • Biyoyakıt, aşırı soğuk hava şartlarında diğer yakıtlara göre çok daha çabuk etkilenerek bazı özelliklerini kaybeder. Bu nedenle biyoyakıtlar üretildikten sonra biraz daha kısa bir sürede kullanılmalıdır. Aksi durumlarda biraz daha verimsiz olabilirler.
  • Biyoyakıt malzemelerinden biri olan bitkisel yağların, yakıt yapımında kullanılması, direk olarak tarımsal gıdaların fiyatlarında artışlara neden olmaktadır. Bu durum ise direk olarak tüketicilere zarar olarak dönmektedir.